Area dha të gjitha imazhet e saj për publikun në dy koncerte fantastike akustike në Filarmoninë

Zona / Fotot: Ivan Naunov

Rock grupi maqedonas "Area" është sinonim i muzikës cilësore dhe zërit të fuqishëm dhe unik të frontmenit të grupit Ruzhica Milosheska - Brcioska çarmatos zemrën e të gjithëve. Dhe se kjo është kështu, e tregoi dhe konfirmoi grupi dy koncertet akustike të cilën e mbajtën këtë fundjavë Filarmonia e Maqedonisë.

Dy netë me radhë publiku dëshmoi tingullin e jashtëzakonshëm, vokalin që meriton dashuri të thellë, imazhin specifik dhe performancën energjike në skenë. Të pranishmit dëshmuan një simfoni akustike rock.

Foto: Ivan Naunov

Këngët "Chuvai me ti" dhe "Te spomnuvam" nga albumi i fundit "Ljubov" i publikuar në vitin 2022, nisën rrugëtimin muzikor dyorësh në Filarmonia. Dhe kur Ruzhica këndoi "Diçka mungon", "Sa do të thotë për mua", "Frekuenca e dashurisë", "Më largo", "Unë jam shoku yt", "Të gjitha fotot e mia", asnjë nga të pranishmit nuk mbeti në ulëset e tyre, por të kënduarit së bashku me të e lejoi atë t'i merrte ato në kohën muzikore.

Dashuria e ndërsjellë dhe sinergjia që ekziston mes publikut dhe Ruzhicës ngjitej disa shkallë më lart me çdo këngë të kënduar.

Foto: Ivan Naunov

Zonja e rrokut, gjithmonë e buzëqeshur dhe natyrale, jep gjithçka në skenë.

Meqë ra fjala, “Area” ka mbajtur dy koncerte të tilla në vitin 2010 në Sallën Universale. Pritëm 14 vjet. Ne pritem. Këtë herë koncertet ishin një eksperiencë edhe më interesante për publikun, pasi aranzhimet u modifikuan dhe iu përshtatën orkestrës me të cilën luanin. E gjithë paketa vizuale dhe akustike në skenë u përmbyll nga katër vajzat e Filarmonisë, dy në violinë dhe dy në violonçel.

Ruzhica dhe Ivica Brçioski, muzikalisht – çifti i martuar na kujton me çdo këngë dhe performancë se në këto treva ka ende muzikë cilësore.

Në 31 vitet e ekzistencës së tyre, Area ka dëshmuar se këngët e tyre nuk kanë datë skadence.

Foto: Ivan Naunov

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës