Arrestimet në Mal të Zi, arrestohet drejtori i Agjencisë malazeze për parandalimin e korrupsionit

foto: Jovan Radulovic Zëri i Amerikës

Drejtoresha e Agjencisë për Parandalimin e Korrupsionit, Jelena Perovic, është arrestuar me urdhër të prokurorisë shtetërore speciale malazeze, për shkak të dyshimit se ka kryer një vepër të tejzgjatur të keqpërdorimit të pozitës zyrtare vitin e kaluar dhe këtë vit.

Perovic në momentin e arrestimit ndodhej në ambientet e “KAS” dhe pas kontrollit në Agjenci është dërguar në SJO për t’u marrë në pyetje.

“Policia po kryen kontroll në banesën e saj dhe dhomat e tjera, me qëllim gjetjen e gjurmëve dhe sendeve të tjera nga krimi”, tha SDT.

Avokati i Jelena Peroviqit, Nikola Martinoviq, për Zëri i Amerikës deklaroi se "Perovic tani është duke pritur një seancë dëgjimore në SDT".

“Tani është e ndaluar, policia ka njoftuar se është ndaluar, nuk kemi marrë vendim për paraburgim. Tani ka 72 orë në të cilat prokurori duhet ta marrë në pyetje”, shpjegoi Martinovic.

Martinovic nuk beson se seanca do të zhvillohet sot. Sipas tij, “nëse kjo ndodh, është një sinjal se është një setup”.

Siç informojnë nga QRTSH, Inspeksioni Buxhetor ka kryer një inspektim në Agjencinë për Parandalimin e Korrupsionit në kuadër të planit vjetor, dhe të gjeturat janë publikuar më 22 mars.

Më pas, Ministria e Financave gjetjet e inspektimit ia ka dërguar Prokurorisë Speciale të Shtetit, e cila në bazë të dokumentacionit të bashkangjitur ka ngritur lëndë penale.

Më pas inspektimi ka paralajmëruar se Peroviq ka shkruar orët jashtë orarit të punës për vete gjatë vitit 2023, për të cilat ka marrë gati 13.500 euro, që, siç është përcaktuar nga Inspeksioni Buxhetor, është në kundërshtim me Ligjin për pagat e punonjësve të sektorit publik.

Avokati Nikolla Martinovic thotë se “asgjë nuk është gjetur” në aksionin e mëngjesit të SJO-së dhe se “aksioni i SJO-së është luftë kundër Agjencisë për Parandalimin e Korrupsionit, jo parandalim i krimit”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës