Vendimet e Apelit: 15 vjet burg për nënën që detyroi vajzën e saj të mitur në shërbime seksuale për 2.000 denarë

Foto: Shtypi i Lirë / Dragan Mitreski

Pesëmbëdhjetë vjet burg për nënën që detyroi vajzën e saj 14-vjeçare në shërbime seksuale për kompensim monetar prej 2.000 denarë. Ish-oficeri i policisë që mori pjesë në aktin monstruoz mori 18 vite burg, vendosi Gjykata e Apelit. Në këtë rast, babai i vajzës, i cili vdiq gjatë proceseve gjyqësore, akuzohej për përdhunim.

Nëna ka pranuar se e ka prezantuar vajzën me policin dhe se ajo e ka çuar në shtëpinë e tij, ku ai ka kryer akte seksuale ndaj vajzës dhe në këmbim nëna ka marrë 2.000 e ndonjëherë edhe 500 denarë.

Edhe ish-polici e ka pranuar fajin dhe gjyqtari ka deklaruar se për shkak të peshës së krimit, dënimi maksimal është 20 vjet, por për shkak të rrëfimit është dënuar me 18 vite burg.

Sipas njoftimit të vitit të kaluar, i dyshuari i parë, baba i gjashtë fëmijëve, tre prej të cilëve vajza të mitura, ka shfrytëzuar të njëjtat mundësi për një kohë të gjatë për të kryer tradhti bashkëshortore me njërën nga vajzat e tij të mitura. Njëkohësisht, e dyshuara e dytë, duke shpërdoruar pozitën e saj, si nënë e fëmijës pa mbushur 14 vjeç, ka joshur vajzën që të kryejë akte seksuale për dëmshpërblim monetar me të dyshuarin e tretë.

Ajo e solli vajzën tek i dyshuari i tretë, në shtëpinë e tij dhe për dëmshpërblim monetar, e detyroi të zhvishej dhe të kryente marrëdhënie seksuale me të. Nëse fëmija refuzonte, nëna përdorte forcë fizike.

I dyshuari i parë po ashtu ka abuzuar me pozitën e tij si baba dhe ia ka shitur vajzën një kosovari të cilin e ka gjetur në internet. Pas pagesës së kompensimit monetar prej 3.000,00 euro, vajza është dërguar në Kosovë për martesë të detyruar. Dy muaj më vonë ajo ka ardhur për të vizituar prindërit e saj dhe i dyshuari i parë, duke u arsyetuar se ishte shumë larg, nuk e ka kthyer në Kosovë dhe ka vazhduar të bëjë seks me vajzën e saj të mitur.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës