Sondazhi i MRT: VMRO-DPMNE para LSDM-së, mund të ketë 54 deputetë

foto: Printscreen MRT, anketa e sublimuar e IPIS për të 6 zonat zgjedhore

Sondazhi i sublimuar i IPIS-it për të 6 njësitë zgjedhore është publikuar në emisionin e sotëm Objektivi i MRT-së.

Në pyetjen “për cilën parti do të votoni në zgjedhjet e ardhshme?” në nivel të gjithë Maqedonisë, rezultatet janë 21,8% për VMRO-DPMNE, 11,7% për LSDM-në, 6,2% për BDI-në, 4,6% për atë evropian. Bashkimi për ndryshime, 3,2% për të majtën, 2,7% për lëvizjen ZNAM, 2,2% për Aleancën për Shqiptarët, 18,2% nuk ​​do të votonin për asnjë parti, 16,6% nuk ​​do të përgjigjen, 1,3% për një parti tjetër dhe 11,4% nuk ​​e dinin ose nuk kishin përgjigje.

Në bazë të këtyre rezultateve dhe rezultateve sipas zonave zgjedhore të shpallura në të kaluarën, është bërë një simulim i mandateve të fituara në parlament sipas modelit të Dontit.

Sipas këtij simulimi, në parlament pas zgjedhjeve VMRO-DPMNE do ta kishte grupin më të madh parlamentar me 52 deri në 54 deputetë, pastaj LSDM me 26 deri në 30 deputetë, BDI me 14 deri në 15 deputetë, PSP me 10-12 deputetë, AA me 3, majtas me 5 me 6 dhe lëvizja ZNAM me 4 me 6 deputetë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës