Sondazhi i IPIS: VMRO-DPMNE me më shumë besim te qytetarët se LSDM

LSDM dhe VMRO - DPMNE / Foto: Shtypi i Lirë

Sipas anketës së IPIS-it, Mickoski dhe VMRO-DPMNE kanë përparësi bindëse ndaj LSDM-së dhe Kovaçevskit. Siç tregojnë rezultatet e anketës, në zgjedhjet e ardhshme për VMRO-DPMNE-në do të votonin pothuajse dy herë më shumë sesa për LSDM-në në pushtet.

Ky rezultat është pasqyrë e shumë skandaleve të mëvonshme që ka kjo qeveri, si dhe humorit opozitar që është gjithnjë e më i pranishëm pas serisë së krimeve që bashkuan VMRO-DPMNE-në opozitare. Pikërisht për këtë arsye është numri prej 20 për qind që do të votonin për VMRO-DPMNE-në në zgjedhjet e ardhshme, kundrejt 12,9 për qind që do të votonin për LSDM-në.

Dhe partitë e tjera më të vogla politike si e majta po humbasin përparësinë e tyre ndaj partive "me rritje të shpejtë" dhe përqindja e tyre jo vetëm që po stagnon, por edhe po fillon ngadalë të bjerë.

Në bllokun politik shqiptar, partia që gëzon besimin më të madh është ende BDI, e ndjekur nga Aleanca për Shqiptarët dhe BESA me vlerësim të ngjashëm.

Sa i përket marrëveshjes për korridoret Bechtel dhe Enka, kundër saj janë edhe 45 për qind e qytetarëve, ndërsa 53 për qind e maqedonasve nuk e mbështesin në formën e tanishme të nënshkruar nga Qeveria.

Instituti për Hulumtime Politike nga Shkupi (IPIS) ka realizuar një anketë të shkurtër telefonike në periudhën 23-26 maj 2023 me 1112 të anketuar të rritur në nivel të Republikës së Maqedonisë. Në anketë, qytetarët shprehën qëndrimet e tyre për mbështetjen e tyre ndaj partive politike dhe politikanëve, si dhe për çështje të caktuara aktuale.

Për të ruajtur rëndësinë dhe paanshmërinë e hulumtimit, u krijua një pyetësor i paanshëm dhe objektiv, mbi bazën e të cilit më vonë u krye anketa.

Hulumtimi është realizuar duke përdorur mostrën e rastësishme e cila është shtresuar për të ruajtur përfaqësimin e popullatës në Republikën e Maqedonisë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës