Ankara: Partia e Punëtorëve të Kurdistanit nisi një sulm nga Siria në një rajon turk të goditur nga tërmeti

Kurdët në Siri / Foto AFP / Profimedia

Partia e Punëtorëve Kurdë, e cila konsiderohet terroriste në Turqi, BE dhe Shtetet e Bashkuara, kreu një sulm me një raketë me shumë fuçi nga Tal Rifat i Sirisë në pikën kufitare Onçupinar, pranë qytetit turk të Kilis, Anadoll. raportuar.

Sulmi erdhi një ditë pasi dy tërmete shkatërruese goditën rajonin.

“Organizata terroriste PKK/YPG, e cila është krejtësisht e huaj për njerëzimin, madje përfitoi nga tërmeti dhe nisi një sulm të egër me një raketë me shumë tytë nga Tal Rifat në zonën e përgjegjësisë së kalimit tonë kufitar Onchupinar. “Megjithëse nuk pati dëme apo viktima në mesin e njësive tona, ata u përgjigjën me zjarr ndaj objektivave terroristë”, tha Ministria e Mbrojtjes së Turqisë në një deklaratë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës