Engjëjt në pistën e Louis Vuitton, bota i tha lamtumirë Virgil Ablo-s përmes koleksionit të tij pas vdekjes

naomi luij viton
Foto: Printscreen / Instagram

Të enjten, Louis Vuitton zbuloi modelet e saj më të fundit për të ndjerin Virgil Abloh, i cili vdiq në nëntor në moshën 41-vjeçare.

E interpretuar në Paris në setin e Louis Dreamhouse, shfaqja në vetvete ishte një akt dhe vepër që kapërceu idenë e një sfilate mode dhe u shndërrua në një botë tjetër lëvizjesh fluide, lundrimesh, surrealizmi dhe një udhëtimi të veçantë.

Kompleti i gjerë kishte të shpërndara pjesë të një shtëpie përreth, me shkallë të ndara nga një tavolinë ngrënieje, çati, oxhak dhe një orë që ndalon në tetë - një përshëndetje për koleksionin e tetë dhe të fundit të Ablo për shtëpinë franceze të modës.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Louis Vuitton (@louisvuitton)

Jo shumë larg shtëpisë ka një tavolinë të gjatë ngrënieje me anëtarët e orkestrës të ulur, duke parë një menu me nota teksa performojnë veprën muzikore të krijuar nga Tyler.

Një karrige druri që ndryshon formën e saj tredimensionale dhe një shtrat që rrotullohet në dhomën e improvizuar.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Louis Vuitton (@louisvuitton)

Modelet që nuk ecin drejt - por lëkunden pafundësisht në mes të zakonshmes së tyre dhe përmes rrjedhshmërisë së plotë të trupave të tyre prezantojnë lojën melankolike të pjesëve të fundit të veshjeve të dizajnuara nga i ndjeri para kohe Virgil Ablo.

Të fundit që shkelën ishin modelet e engjëjve, krahët atipikë të të cilëve kulmuan me emocionalitetin e spektaklit të paraqitur. Pas ngjitjes së tyre, të gjitha modelet u shfaqën duke parakaluar në pozicione të furishme dhe ndalesa magjepsëse.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Louis Vuitton (@louisvuitton)

Naomi Campbell, e cila ishte një mike e ngushtë e Abloh, gjithashtu u gjend në pasarelë me një pallto të gjatë të bardhë dhe kostum të ngjashëm, duke iu bashkuar modeleve engjëllore në një linjë të bardhë fantazie.

Campbell postoi një video të ecjes së saj në pistë në Instagram, duke ia dedikuar "engjëjve" Ablo dhe Andre Leon Tally, redaktorit të Vogue, i cili vdiq në fillim të kësaj jave.

“Ishte nder dhe privilegj të isha pjesë e këtij spektakli të mrekullueshëm; duke bërë homazhe për Virgjilin. "Ky është vetëm fillimi i asaj që duhet të shpaloset në vizionin dhe trashëgiminë tuaj," shkroi Campbell.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Naomi Campbell (@naomi)

Të tjerë të famshëm të pranishëm përfshinin Venus Williams, Dave Chapel, Victor Cruz, Evan Mock, Luca Sabat dhe Jay Balvin.

Vdekja e papritur e Abloch vitin e kaluar erdhi pas një beteje dyvjeçare të fshehtë publike me kancerin, por fansat ende mund të marrin krijimet e tij të modës.

Në fillim të kësaj jave, Louis Vuitton dhe Nike njoftuan lëshimin e një atlete të stilistit të ndjerë, edicioni i kufizuar "Air Force 1", i cili do të dalë në ankand në Sotheby's dhe më vonë do të dalë në dyqanet e Vuitton.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Louis Vuitton (@louisvuitton)

Video e ditës