Andonovski për triumfin e parë të Tinex Spring në play-off të Superligës së hendbollit

Pranvera Tinex arriti fitoren e parë në playoff pasi festoi në raundin e pestë pas një lufte të madhe Ohrid me rezultat 27:26.

Ohrianët arritën të marrin një pozitiv “plus katër” (10:6), dhe më pas Tines Prolet u përgjigj me një seri 8:3 për të shkuar në pushim me epërsi minimale 14:13.

Të zgjedhurit e Lembanov e hapën shumë mirë pjesën e dytë dhe pas katër minutash arritën në “plus tre” më të lartë (17:14). Ohri tani po ndiqte deficitin dhe barazoi në 21:21.

Në 10 minutat e fundit të ndeshjes u arrit një barazim i ri (23:23). Të dyja skuadrat shënuan nga tre gola, që do të thoshte se rezultati ishte 60:26 në 26 sekondat e fundit dhe mysafirët kishin një sulm për të fituar. Ohrianët gabuan, pas së cilës mbetën edhe 20 sekonda për sulmin e fundit për vendasit.

Sulmin e fundit e realizoi kapiteni i Tinex Proletit Lasko Andonovski, i cili solli fitoren e madhe për Proletin (27:26).

Aleksandar Vasilevski, me nëntë gola, ishte individi më i mirë në kampin e Tinex Proletit, ndërsa te Ohri, Gal Cicar shënoi shtatë gola.