ANALIZA: Katër skenarë se si Pekini mund të sulmonte Tajvanin me ndihmën e Rusisë

FOTO : Ushtria Popullore Kineze | EPA-EFE/PAVEL GOLOVKIN / PISHINË

Në kulmin e tensioneve mes Kina dhe Tajvani, lajmi arriti se dhe Kopsht planifikojnë të t'i bashkohen stërvitjeve ushtarake në atë zonë. Megjithatë, në shkrimet e mediave botërore dhe në bërjen e parashikimeve që do të ndodhin në marrëdhëniet mes Taipei и Pekin вo në rast se Kina vendos të sulmojë Tajvanin, analistët besojnë se ka katër skenarë kyç, shkruan britanikja “Telegraph”.

Domethënë Pekin siç thuhet nga mediat ka kërcënuar vazhdimisht se do të pushtojë ishullin për të cilin pretendon të gjitha të drejtat, dhe Kinën për ditë të tëra në atë drejtim zhvillon stërvitje ushtarake, duke rrethuar ishullin për të treguar të tijat dominimi dhe forcë. Praktikisht ciriqët ndoqën vizitën e presidentit të Dhomës së Përfaqësuesve të Spas Krishtit, Nancy Pelosi, e cila është zyrtarja më e lartë që ka vizituar vendin në 25 vjet.

Edhe pse fillimisht u tha se stërvitjet do të përfundonin këtë fundjavë, Pekini ka ndryshuar mendje dhe ka vendosur t'i riemërojë stërvitjet e rregullta ushtarake, që do të thotë se nuk do të ndalen, të paktën jo në të ardhmen e afërt ndërkohë që tensionet në rajon vazhdojnë.

Stërvitjet më të mëdha ushtarake të Kinës këtë shekull

Ndërkohë, ushtria e Tajvanit tha se 20 avionë luftarakë kinezë dhe 14 anije luftarake morën pjesë në stërvitje të shtunën dhe dronët kinezë u vunë re përsëri mbi ishullin Kinmen të administruar nga Tajvani. Stërvitjet përfaqësojnë shfaqjen më të madhe të forcës ushtarake të Kinës që nga ajo kohë kancerushtarake etnike stërvitjet në mesin e viteve 1990 nxitën SHBA-në të dërgonte dy aeroplanmbajtëse në ngushticën e Tajvanit.

FOTO: Tajvanez - avionë luftarakë Mirage 2000 | EPA-EFE/RITCHIE B. TONGO

Shumë besojnë se qëllimi i tyre përfundimtar është ribashkimi i Tajvanit me Kinën, pjesë e strategjisë së presidentit Xi Jinping për të "rigjallëruar" kombin kinez deri në vitin 2050.

A po mëson Pekini nga mësimet e Rusisë?

Thuhet se Pekini studioi në detaje pushtimin e Moskës në Ukrainë dhe përgjigjen e Perëndimit për të parë se çfarë mësimesh duhet të mësojnë forcat e armatosura të Kinës. Kina thuhet se arriti në përfundimin se udhëheqësve perëndimorë u duheshin të paktën dy ditë për t'iu përgjigjur sulmit brutal të Putinit ndaj Ukrainës më 24 shkurt dhe e pa atë si një periudhë kohore vendimtare në të cilën mund të arriheshin fitime të pakthyeshme. Pas Rusët dështoiasaj për ta fituar atë Kiev dhe përmbys atëBankomat qeveria e Volodymyr Zelensky në 48 orët e para të luftës, Си tani beson se Moska hapi derën gjerësisht për mbështetje të konsiderueshme nga Perëndimi, transmeton Telegrafi britanik.

FOTO: Marina e Tajvanit | EPA-EFE/RITCHIE B. TONGO

Do të jetë vendimtare për Kinën që të shmangë të njëjtin gabim me Tajvanin, nëse do të shmangë një luftë të zgjatur që mund t'i rezistojë Partisë Komuniste Kineze. raportojnë mediat britanike. Megjithatë nga ana tjetër Perëndimi beson se nëse Tajvani, prodhuesi më i madh në botë i mikroçipëve, përfundimisht bie në duart e Kinës, ai mund të zhduket përgjithmonë.

E gjithë kjo çon në dy pyetjet më të mëdha pa përgjigje - kur dhe si?

Tajvani paralajmëroi më parë se sulmi mund të ndodhë që në vitin 2023. Analistë të tjerë parashikojnë se kjo do të ndodhë më vonë, por shumica janë dakord se një sulm me siguri do të tentohet në një moment.

1. Kina bllokon Tajvanin

Vazhdimi i stërvitjeve ushtarake mund të përdoret për të lodhur financiarisht, ekonomikisht dhe operacionalisht Tajvanin. Kjo do të lodhte forcat e armatosura të Tajvanit, të cilat do të ishin në gatishmëri të lartë për një kohë të gjatë. Po kështudhe disa nga analistët perëndimorë parashikojnë që një kontroll i tillë do të lejojë Kinën të vendosë forcat ushtarake në pozicionet më të mira të mundshme për të nisur sulmet shpejt. Duke përdorur si justifikim ushtrime të tilla si ato të kryera këtë javë, ato mund të kryhen lehtësisht trupë dhe themelimiи zonë ndalim-fluturimi për të izoluar Tajvanin nga çdo jashtë ndërkombëtare ndihmë.

FOTO: Stërvitje të përbashkëta ushtarake të ushtrisë kineze | EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Сpërveç gjeneralmajorit Meng Xi-yangqing, profesor i strategjisë në Universitetin e Mbrojtjes Kombëtare në Pekin, сShtatë zonat ku forcat kineze po kryejnë aktualisht stërvitje u zgjodhën për rëndësinë e tyre në një fushatë të mundshme për mbylljen e ishujve dhe parandalimin e ndërhyrjes së huaj. Gjenerali thotë se sose кUshtria Çlirimtare Popullore аushtritë e vendosura në lindje të ishullit do të veprojnë si një "vijë demarkacioni" për të parandaluar ndërhyrjen ushtarake të vendeve të tjera, kryesisht Shteteve të Bashkuara.о. Edhe pse sipas tij do të kishte një protestë dhe sigurisht që do të kishte një ndikim në korsitë ndërkombëtare të transportit detar, nuk ka gjasa që të arrihet një marrëveshje më e fortë ndërkombëtare në lidhje me këtë çështje.

2. Kina pushton ishujt Matsu dhe Kinmen

Ishujt e vegjël në provincën Fujian, disa prej të cilëve shtrihen më pak se 10 kilometra nga kontinenti kinez, janë konsideruar prej kohësh pjesë e territorit kinez. Këto përfshijnë Ishujt Matsu, në veriperëndim të Tajvanit dhe Kinmen, një zinxhir ishujsh në lindje të bregut të qytetit kinez të Xiamen. Si reflektim i forcës së tij, por edhe për të testuar vendosmërinë e Perëndimit, Pekini mund të sulmojë disa ose i mori ato të gjithë ishujt, të cilat në të njëjtën kohë janë shtëpi për rreth 20.000 njerëz, me kosto minimale. Ishujt janë mjaft të vegjël saqë shumë vende mund të mos duan të rrezikojnë luftë të gjithanshme mbi ta. Megjithatë, Akti i Marrëdhënieve SHBA-Tajvan i konsideron ishujt pjesë të Tajvanit, kështu që Uashingtoni mund të ndihet i detyruar të ndërhyjë. Në vetvete, marrja e ishujve do të ofronte "një shpërblim shumë të kufizuar në krahasim me rrezikun e përfshirë", tha aitek analistët.

FOTO: Stërvitje ushtarake detare në Pekin EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

3. Po nese Kina nisi një sulm ajror dhe raketor në kontinentin e Tajvanit

Në përpjekje për të dobësuar Tajvanin duke reduktuar rrezikun e një pushtimi të plotë, Pekini mund të zgjedhë për sulme ajrore të kufizuara dhe ata hyjnë në të tretën skenarë të mundshëmoh, sipas shkrimeve të mediave perëndimore. Mbrojtjet bregdetare, radarët dhe fushat ajrore do të ishin objektivat e tyre më të mundshëm. Kina ndoshta do të shmangte synimin e qendrave të mëdha të popullsisë për të sjellë Tajvanin në tryezën e negociatave pa krijuar viktima, në mënyrë që të mos forcojë vendosmërinë e publikut për mbrojtjen. Ky do të ishte një përshkallëzim i rëndësishëm ushtarak, por Kina mund të mendojë se natyra e kufizuar e çdo sulmi do të kishte më pak gjasa të provokonte një përgjigje perëndimore.

Në këtë skenar, SHBA-ja ka të ngjarë të rrisë gatishmërinë e forcave të saj në rajon, veçanërisht ato në Japoni. Tokio gjithashtu mund të vendosë ushtrinë e saj në gatishmëri, duke u fokusuar veçanërisht në aftësinë e raketave balistike të Kinës.

Një lëvizje e tillë do të rrezikonte "të bjerë në më të keqen e të dy botëve", domethënë t'i shkaktonte mjaftueshëm dëme Tajvanit për të detyruar pjesën tjetër të rajonit t'i kushtojë vëmendje, por jo aq sa për të ndryshuar rrënjësisht situatën strategjike. pretendojnë analistët në parashikimet e tyre për mediat perëndimore.

FOTO: Mediat kineze për tensionet me Tajvanin EPA-EFE/WU HAO

4. Kina nis një pushtim tokësor në shkallë të plotë

Nga ana tjetër, si skenar i katërt dhe i fundit, një pjesë e ekspertëve thonë se shekNë rast të një sulmi të gjithanshëm, Kina do të përpiqet të zbarkojë trupat në pika strategjike, duke nxituar përmes ngushticës së Tajvanit më shumë se 100 km të gjatë nën mbulimin e raketave dhe avionëve luftarakë për të shpërqendruar mbrojtësit.

Lufta kibernetike ka shumë të ngjarë gjithashtu do të përdoret në një shkallë të gjerë për të prishur format e komunikimit të Tajvanit dhe po сkjo eshte e gjithaе paniku në popullatën e përgjithshme. Qëllimi do të ishte që të mposhten fizikisht mbrojtjen e Tajvanit sa më shpejt të jetë e mundur dhe të thyejnë vullnetin e tyre për të rezistuar.

Sa i përket sulmeve nga deti, flota dhe nëndetëset kineze do të përpiqen të shkatërrojnë marinën Tajvaneze, si dhe çdo avion të shpejtë që përpiqet të ndalojë përparimin e transportuesve të trupave ose të vendosë mina në vendet strategjike të uljes. Marina kineze do të vepronte gjithashtu si një ekran në veri dhe lindje, duke ndërprerë çdo përforcim të mundshëm nga Japonia ose Shtetet e Bashkuara.

Video e ditës