Amsterdami ndjek turistët britanikë: Ata pinë shumë, hidhen dhe luftojnë

Unsplash
Unsplash

Amsterdami ka paralajmëruar turistët britanikë që të “qëndrojnë larg qytetit”. Kryeqyteti holandez e bëri këtë përmes një fushate dixhitale që synonte burrat britanikë të moshës 18 deri në 35 vjeç, të mbështetur nga këshilli i qytetit.

Dekurajimi i britanikëve për të ardhur në Amsterdam është pjesë e përpjekjeve për të përmirësuar imazhin e kryeqytetit holandez, shkruan BBC.

Si pjesë e një fushate dixhitale të quajtur "Stay Away", u shfaqën pamjet e të rinjve që pengoheshin nëpër rrugët e Amsterdamit. Janë publikuar edhe videot e të rinjve të ndaluar që po merren nga policia. Gjithashtu, reklamat e synuara tregojnë rreziqet e konsumit të tepërt të drogës dhe pijeve në Amsterdam.

Mesazhi për britanikët nga kryeqyteti holandez është - një fundjavë e gjatë në Amsterdam mund të krijojë kujtime të gabuara. Banorët e Mbretërisë së Bashkuar mund të blejnë bileta ajrore vajtje-ardhje për në Amsterdam për 57 €.

Agjencitë e udhëtimit me bazë në Britani po ofrojnë fundjavë 'bachelor' në Amsterdam, duke përfshirë lundrime në kanal me pije të pakufizuara, netë me biftek dhe strip dhe zvarritje në pijetore në distriktin e dritave të kuqe.

Për vite me rradhë, njerëzit në Amsterdam janë ankuar për britanikët e dehur që urinojnë në publik, hedhin ujë në kanale, zhvishen dhe grinden në gjendje të dehur. Ky nuk është një fenomen i ri. Pothuajse dhjetë vjet më parë, kryebashkiaku i atëhershëm i Amsterdamit ftoi homologun e tij londinez Boris Johnson, i cili e përshkroi qytetin si "rrëqethës", për të parë vetë se çfarë po bënin britanikët atje.

Kritikët e fushatës së Amsterdamit argumentojnë se reklama të tilla të synuara janë diskriminuese dhe të bazuara në stereotipe të padrejta. Në Holandë, kafenetë lejohen të shesin marijuanë nëse ndjekin disa rregulla strikte si ndalimi i servirjes së pijeve alkoolike ose shitjes së marihuanës për të miturit.

“Ata mund të vijnë për barin, por qëndrojnë për Van Gogh”, tha për BBC Joachim Helms, pronar i kafenesë “Greenhouse”. Holandezi thekson se klientela e tij vjen nga të gjitha sferat sociale dhe ekonomike, duke argumentuar se përpjekjet për të përjashtuar disa bazuar në moshën dhe gjininë e tyre shkelin parimet e lirisë, tolerancës dhe barazisë me të cilat krenohet Amsterdami.

Amsterdami është një nga qytetet më të vizituara në botë. Rreth 20 milion vizitorë, duke përfshirë një milion britanikë, vizitojnë qytetin me rreth 883.000 çdo vit. Megjithatë, turizmi i tepruar po vë në provë tolerancën e popullatës vendase dhe për këtë ka reaguar edhe bashkia e qytetit.

Amsterdami do të ndalojë pirjen e marijuanës në Red Lanterns

Nuk do të ketë ndalim të prostitucionit në Amsterdam, por në vend të tyre do të vendosen rregulla dhe kontrolle më të rrepta. Duke filluar nga kjo fundjavë, shtëpitë publike dhe baret do të duhet të mbyllen herët, dhe në maj do të hyjë në fuqi ndalimi i pirjes së duhanit të marihuanës në rrugë dhe rreth Red Light District.

Është ende duke u debatuar nëse turistëve duhet të ndalohen nga kafenetë e Amsterdamit. Misioni i këshillit bashkiak është ta bëjë qytetin më të jetueshëm.

Banorët e Amsterdamit që jetojnë në shtëpi të larta e të ngushta thonë për BBC se nuk janë vetëm turistët e rinj që janë problemi, por edhe numri i madh i turistëve në qytet.

“Ndihemi sikur jetojmë në Disneyland ose në një kopsht zoologjik”, thotë një banor i kryeqytetit holandez. Nënkryetari i bashkisë Sofian Mbarki tha se Amsterdami tashmë merr më shumë masa qeverisjeje se qytetet e tjera të mëdha në Evropë. "Vizitorët do të mbeten të mirëpritur, por jo nëse sillen keq dhe krijojnë çrregullim," shtoi ai.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës