AMS njoftoi për inspektim në RFM pas rastit të sulmit fizik ndaj hendbollistit të mitur

Foto: AMS

Në opinionin sportiv maqedonas këto ditë është aktual rasti i trajnerit pionier nga radhët e Alkaloidit. Vlatko Kotevski i cili akuzohet se ka sulmuar fizikisht një lojtar të mitur.

Alkaloid më herët gjatë ditës njoftoi se Kotevski është suspenduar për tre muaj, dhe pezullimi mund të ndryshojë në varësi të hetimit. Redaksia e "24 hendboll" iu drejtua Agjencisë për Rininë dhe Sportin, e cila i njoftoi se do të ketë një inspektim të jashtëzakonshëm në federatë.

“Pas marrjes së raportit të plotë nga RFM, drejtori i AMS-së do të iniciojë një inspektim të jashtëzakonshëm në federatë, gjatë të cilit inspektorët e autorizuar të sportit do ta obligojnë federatën përmes komisionit të saj disiplinor që të marrë masat e duhura sipas statutit dhe rregullave disiplinore të tyre, me qëllim që të arrihet parandalimi për mbrojtjen e sportistëve, sidomos kur bëhet fjalë për të miturit, thuhet në përgjigjen e Agjencisë për Rini dhe Sport.

Në kuadër të kompetencave të veta, AMS tashmë ka përgatitur një shkresë zyrtare drejtuar RFM-së për marrjen e raportit të plotë të ngjarjes së treguar, në mënyrë që të kenë një pasqyrë të plotë të situatës aktuale në Hungari.

RK Alkaloid tashmë ka lëshuar një deklaratë duke thënë se trajneri i tyre Vlatko Koteski është suspenduar për tre muaj për shkak të “ekzistencës së dyshimit se gjatë periudhës së caktuar të turneut ndërkombëtar të mbajtur në Hungari është kryer kundërvajtje disiplinore nga ndihmës trajneri Vlatko Koteski. gjë që direkt reputacioni i klubit është dëmtuar”.

Edhe para publikimit të këtij njoftimi, Agjencia për Rini dhe Sport tashmë ka kërkuar informata shtesë nga Ministria e Punëve të Brendshme.

“Për këtë ngjarje fatkeqe AMS ka marrë vesh përmes mediave elektronike dhe menjëherë pas dijes ka filluar të mbledhë informacione për ngjarjet në Hungari, ku nga MPB-ja kemi marrë informacion se ngjarja u është raportuar në mënyrë të rregullt nga prindi i lojtar i mitur, dhe Ministria e Brendshme në kuadër të kompetencave të saj po kryen hetimin e mëtejshëm të rastit”, iu përgjigj AMS për “24rakomet”.

Babai i një hendbollisti të mitur nga Shkupi ka raportuar se trajneri ka sulmuar djalin e tij në Hungari

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës