Autoritetet amerikane kanë hequr monolitin misterioz në Nevada

Monolit në Nevada / Foto Facebook

Autoritetet amerikane e hoqën atë monolit misterioz e cila u shfaq në një varg malesh pranë Las Vegas. Nuk dihet ende se kush e ka vendosur aty dhe pse.

“Për momentin nuk dihet se si artikulli ka mbërritur në vend ose kush është përgjegjës për të”, tha policia e Las Vegas të premten.

Monoliti është pothuajse dy metra i lartë dhe fundjavën e kaluar u zbulua në shkretëtirën e Nevadës. Objekti u pa nga policia e Las Vegasit gjatë një misioni kërkimi dhe shpëtimi në veri të Luginës së Las Vegasit, raporton CNN.

Monoliti ngjan me objekte të tjera misterioze të ngjashme që janë shfaqur në mbarë botën në vitin 2020. Ai gjithashtu ka ngjashmëri me atë të filmit fantastiko-shkencor kult 2001: Një Odisea Hapësinore, drejtuar nga Stanley Kubrick.

Rreth katër vjet më parë, objekte të ngjashme u shfaqën në vende të ndryshme, duke përfshirë një në shkretëtirën amerikane të Jutas. Në nëntor 2020, ai u pa nga një pilot helikopteri. Përafërsisht në të njëjtën kohë, një u gjet në Rumani, si dhe një në Kaliforni dhe në Isle of Wight në Angli.

Një tjetër monolit u shfaq në majë të një kodre në Uells në mars. Dëshmitarët okularë thonë se skulptura dukej krejtësisht e drejtë. Për momentin nuk dihet se kush i vendos këto sende të pazakonta.

FOTO: Një monolit misterioz është shfaqur në shkretëtirën e Nevadës

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës