Senati amerikan voton për ndihmën për Ukrainën

Foto: MIA

Senati i SHBA do të votojë sot për një paketë të madhe ndihme për Ukrainën, e cila pritet të jetë pothuajse e sigurt se do të miratohet pasi Dhoma e Përfaqësuesve i dha dritën jeshile ndihmës me mbështetje të gjerë dypartiake pas disa muajsh debati.

Udhëheqësi demokrat i Senatit, Chuck Schumer, partia e të cilit kontrollon ngushtë atë dhomë të Kongresit, tha të shtunën se "fundi i debatit" mbi paketën e ndihmës ishte tani në horizont dhe se marrëveshja ishte "e sigurt" për një votim të martën.

“Detyra para nesh është urgjente. I takon Senatit sërish të bëjë histori”, tha kreu i republikanëve të Senatit, Mitch McConnell.

Paketa përfundimtare, e cila kërkon 95 miliardë dollarë ndihmë ushtarake totale për aleatët amerikanë, duke përfshirë para për Izraelin dhe Tajvanin së bashku me 61 miliardë dollarë për Ukrainën, pritet t'i shkojë presidentit Joe Biden për miratimin e tij deri në fund të javës.

Votimi në Senat duhet të shkojë pa probleme, pa pasur nevojë të merret me negociatat dhe mosmarrëveshjet e ndërlikuara me të cilat është trajtuar Dhoma e Përfaqësuesve e kontrolluar nga republikanët.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës