Sekretari amerikan i shtetit Blinken do të arrijë në Shkup pasdite

Anthony Blinken / Foto: EPA-EFE / DAREK DELMANOWICZ POLAND OUT

Sekretari amerikan i shtetit, Anthony Blinken, sot pasdite pritet të arrijë në Shkup, ku do të marrë pjesë në Këshillin e 30-të Ministror të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë - OSBE, i cili mbahet nga sot deri më 1 dhjetor. Pjesëmarrjen në samitin e OSBE-së ai do ta fillojë me një takim me shefin e diplomacisë dhe kryetar të OSBE-së, Bujar Osmani.

Gjatë vizitës në Maqedoninë e Veriut, Sekretari i Shtetit do të angazhohet me kolegët e OSBE-së për të riafirmuar angazhimet e vendosura të Shteteve të Bashkuara në OSBE dhe misionin kryesor të organizatës për promovimin e sigurisë, stabilitetit dhe bashkëpunimit ndërmjet shteteve, me një të veçantë theksi mbi të drejtat e njeriut dhe zgjidhjen paqësore të mosmarrëveshjeve, tha zëdhënësi Matthew Miller.

Blinken vjen nesër në Shkup, ai do të diskutojë me kolegët e tij rolin udhëheqës të Maqedonisë në OSBE dhe mbështetjen për Ukrainën

Blinken gjithashtu do të theksojë rolin madhor që luan OSBE-ja në promovimin e sigurisë së shtuar në të gjithë rajonin dhe do të falënderojë Maqedoninë e Veriut për rolin e saj udhëheqës, thuhet në deklaratë.

James O'Brien, Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, tha në një konferencë për media se në takim, Blinken do të flasë edhe për mbështetjen e SHBA dhe aleatëve për Ukrainën.

Takimi ministror në Shkup shënon praninë e diplomatëve të parë të Shteteve të Bashkuara dhe Federatës Ruse, Anthony Blinken dhe Sergey Lavrov, gjë që e bën atë një nga ngjarjet e rralla ku të dy do të jenë në të njëjtin vend që nga fillimi i Rusisë. pushtimi i Ukrainës në shkurt 2022. Për momentin nuk ka asnjë njoftim për një takim mes Blinken dhe Lavrov.

Me ardhjen e kreut të diplomacisë së Federatës Ruse Lavrov, vendi dhe Bullgaria pezulluan përkohësisht sanksionet e vendosura nga BE për fluturimet e avionëve rusë për shkak të agresionit rus kundër Ukrainës.

Lavrov mori leje të përkohshme për të fluturuar në hapësirën ajrore bullgare

Pasi u konfirmua prania e Lavrov, ministrat e jashtëm të Ukrainës, Dmitri Kuleba dhe të vendeve baltike - Estonia, Letonia dhe Lituania - vendosën të bojkotojnë forumin.

Vendet baltike do të bojkotojnë takimin e OSBE-së në Shkup për shkak të pranisë së Lavrov

Ministri ukrainas Kuleba refuzoi të marrë pjesë në Samitin e OSBE-së në Shkup

Në samit, prezencën e ka konfirmuar edhe përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, i cili dje tha se do të marrë pjesë në darkën zyrtare, por më pas do të duhet të kthehet shpejt për shkak të takimeve të tjera në Bruksel. Ai tregoi se nuk do të bisedojë me ministrin e Jashtëm rus Lavrov dhe theksoi se puna kryesore e sanksioneve të reja evropiane kundër Rusisë për shkak të luftës në Ukrainë ka përfunduar dhe shprehu shpresën se vendimi përkatës do të miratohet në dhjetor. .

76 delegacione nga 57 shtete anëtare dhe shtete partnere të Organizatës do të marrin pjesë në ngjarjen më të madhe politiko-diplomatike që është zhvilluar në këtë vend që nga pavarësia.

Në takimin ministror priten vendimet për zgjedhjen e kryetarit për vitin 2024, për të cilin në mbledhjen përgatitore të ambasadorëve të 57 vendeve anëtare të kësaj jave në Vjenë, u arrit konsensusi që të jetë Malta dhe të vendoset. të bëhen edhe për buxhetin, si dhe për emërimet në postet kyçe në institucionet e OSBE-së.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës