Ambasadori amerikan në Serbi siguron se kompanitë amerikane nuk vendosin kushte politike në vend

Christopher Hill / Foto pamje nga Youtube

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill tha sot se kompanitë amerikane nuk vendosin kushte politike dhe se më e rëndësishmja për to është që Serbia herët a vonë të jetë në BE.

"Mendoj se pozicioni i Serbisë është shumë i rëndësishëm, nëse ndërton një fabrikë këtu, je shumë afër BE-së dhe së shpejti do të jesh në Bashkimin Evropian", tha ambasadori amerikan në një intervistë për RTS.

Hill deklaroi se sektori amerikan i IT-së është mjaft i interesuar për të investuar në Serbi, "ne shohim shumë investime në fushën e teknologjisë, aq sa Serbia ka tani vëllimin më të madh të shkëmbimit të shërbimeve me SHBA-në, më shumë se çdo vend tjetër. ".

I pyetur nëse paratë amerikane kanë një çmim politik, ambasadori amerikan tha se nuk duhet kuptuar si kompani amerikane që vendosin kushte politike, “por si një dëshirë e kompanive amerikane për të ditur se vendi do të jetë i qetë dhe se nuk do të duhet të aksionarët e tyre dhe bordet e drejtorëve për të shpjeguar pse nuk u përmbushën pritshmëritë e tyre. Nuk ka të bëjë me kushtet, por me praktikën e mirë të biznesit, shtoi ai.

Duke folur për iniciativën Open Balkans, Hill tha se koncepti i Open Balkans dhe marrëdhëniet më të mira në fqinjësi janë jashtëzakonisht të rëndësishme dhe se kjo nismë është një koncept shumë i rëndësishëm sepse rrit tregun.

Sipas tij, çdo projekt i tillë integrues që lehtëson dhe përshpejton rajonalizimin është një ide e mirë.

Duke iu referuar nëse prania amerikane në fushën e burimeve të rinovueshme të energjisë është një lloj përgjigje ndaj dominimit rus në sektorin e energjisë, Hill tha se “Serbia duhet të ketë mundësinë e zgjedhjes së energjisë dhe pavarësisë energjetike. "Serbia nuk duhet ta lejojë veten të futet në një situatë ku një vend mund ta kërcënojë atë duke ndërprerë furnizimin me energji."

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës