Ambasadori amerikan në Kosovë: Serbët nuk kanë mundur të sigurojnë vetë armët e gjetura në Banjskë

Trazirat në Kosovë / Foto EPA-EFE/DJORDJE SAVIC

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Geoffrey Hovenier, në një intervistë për BBC-në angleze ka deklaruar se struktura të caktuara qëndrojnë pas sulmit terrorist në Kosovë dhe se armët e gjetura në Banjska tregojnë se serbët nuk mund t'i kishin siguruar ato armë.

“Tani e dimë edhe se personi që ishte nënkryetar i njërës prej partive serbe në Kosovë, i përfshirë në ngjarje me zyrtarë të lartë serbë, përmes avokatit të tij ka deklaruar se ka qenë organizator i këtij incidenti dhe se ai ishte i pranishëm në atë ngjarje”, tha ai.

Ai tha se tani po punohet për të përcaktuar përgjegjësinë e saktë. Hovenier shprehu shqetësimin për atë që ndodhi në Banjska.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës