Zyrtarët ushtarakë amerikanë po i kërkojnë Pentagonit që të furnizojë Ukrainën me avionë F-16

Avion luftarak F-16 / Foto: EPA-EFE/GRZEGORZ MICHALOWSKI

Zyrtarët ushtarakë amerikanë thuhet se po i kërkojnë Pentagonit të furnizojë Ukrainën me avionë F-16 në mënyrë që vendi të mbrohet më mirë kundër raketave dhe dronëve rusë.

Një përfaqësues i lartë i Departamentit të Mbrojtjes së SHBA tha Politiko:

– Nuk mendoj se jemi kundër.

Burimi, i cili ka dashur të mbetet anonim, ka thënë për gazetën se nuk është marrë një vendim përfundimtar.

Deklarata e tij erdhi vetëm disa javë pasi Shtetet e Bashkuara u zotuan t'i dërgojnë Ukrainës një paketë armësh prej 2 miliardë dollarësh, duke përfshirë sistemin raketor Patriot.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës