Turisti amerikan gjendet i vdekur në një ishull pranë Korfuzit

Korfuz, Greqi / Foto: Robert Harding Productions / robertharding / Profimedia

Një turist amerikan i zhdukur është gjetur i vdekur në një plazh në një ishull të vogël grek në perëndim të Korfuzit, raportojnë mediat lokale AP.

Trupi i burrit u gjet në një plazh shkëmbor, mjaft të largët në ishullin Matraki nga një tjetër turist të dielën. Pritësi i tij, një mik greko-amerikan, e raportoi atë të zhdukur të enjten. Turistja u pa për herë të fundit të martën në një kafene në shoqërinë e dy turisteve femra të cilat më pas u larguan nga ishulli.

Detaje shtesë rreth viktimës, si emri i tij ose qyteti i SHBA-së ku ai jetonte, nuk ishin të disponueshme menjëherë.

Matraki, i cili ka 100 banorë, është një ishull i pyllëzuar me një sipërfaqe prej 3,9 kilometra katrorë, në perëndim të ishullit më të famshëm të Korfuzit.

Ky është i fundit në një seri rastesh të fundit ku turistët kanë vdekur ose janë zhdukur në ishujt grekë. Disa, nëse jo të gjithë, shkuan në shëtitje në mot shumë të nxehtë.

Trupi i një turisti holandez 74-vjeçar u gjet nga një dron i shërbimit zjarrfikës të shtunën, i shtrirë në një luginë rreth 300 metra nga vendi ku u pa për herë të fundit javën e kaluar, duke ecur me vështirësi në diellin e nxehtë.

Dr. Michael Moseley, një mjek i famshëm televiziv britanik, u gjet i vdekur javën e kaluar në ishullin Simi. Mjeku ligjor arriti në përfundimin se ai kishte vdekur të mërkurën e kaluar, pak pasi u nis për një shëtitje në një terren të vështirë, shkëmbor.

Të premten, dy turistë francezë u raportuan të zhdukur në ishullin Sikinos, një ishull relativisht i izoluar cikladik në detin Egje me më pak se 400 banorë të përhershëm.

Në ishullin Amorgos, gjithashtu në Cyclades, autoritetet janë ende në kërkim të një turisti 59-vjeçar, i cili u raportua i zhdukur që nga e marta, kur ai shkoi në një ecje të vetme në kushte shumë të nxehta. Mediat amerikane e identifikuan turistin e zhdukur si zëvendësi i sherifit të kontesë së Los Anxhelosit, Albert Calibet, në pension nga Hermosa Beach, Kaliforni.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës