Ekspertët amerikanë pohojnë se humbjet ruse rreth Zaporozhye janë rritur ditët e fundit

Zaporozhye / Foto Andrey BORODULIN / AFP / Profimedia

Instituti për Studimin e Luftës (ISW) raporton se humbjet ruse në Zaporozhye perëndimore janë rritur ndjeshëm ditët e fundit.

Ata shtojnë se ushtria ruse ka të ngjarë të luftojë me mungesën e njësive efektive luftarake të disponueshme që komanda ruse është e gatshme t'i ridislokojë anash në këtë sektor të frontit.

ISV raporton gjithashtu se burimet ruse dhe ukrainase ia atribuojnë përparimet e fundit ukrainase në jug të Bakhmut koordinimit të lartë luftarak ukrainas, zjarrit më të saktë të artilerisë dhe sistemeve më të forta të luftës elektronike.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës