Ekspertët amerikanë pohojnë se rusët e vlerësuan gabim gjendjen e ushtrisë së tyre

Tanku "Challenger", dhuruar nga Britania për ushtrinë ukrainase / foto: Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës

Instituti për Studimin e Luftës (ISW) ka lëshuar një analizë të re të luftës në Ukrainë që thotë se rusët ka të ngjarë të planifikojnë një ofensivë të re bazuar në supozimet e gabuara për aftësitë e ushtrisë së tyre. Ata gjithashtu deklarojnë se rusët aktualisht po përpiqen të zëvendësojnë forcat e rraskapitura të grupit Wagner pas pushtimit të Soledar.

“Forcat ruse ndoshta nuk kanë fuqinë luftarake të nevojshme për të mbajtur më shumë se një operacion të madh sulmues. Nuk ka asnjë provë që sugjeron se forcat ruse kanë rigjeneruar mjaftueshëm fuqi luftarake pas humbjeve në fazat e hershme të luftës për të mundësuar ofensiva të njëkohshme në shkallë të gjerë. do të zbatohet në muajt e ardhshëm”, thotë ISW.

Ata shtojnë se ushtria ruse pushtoi zonat përreth Bakhmutit duke u mbështetur në një numër të madh njerëzish dhe me një kosto të madhe njerëzore.

"Për më tepër, ushtria konvencionale ruse nuk ka gjasa të jetë e përgatitur për të marrë humbje të tilla të tmerrshme si taktika e 'valës njerëzore' që u shkaktua të dënuarve të Wagner." "Aftësia e rusëve për të kryer ofensiva të shpejta, në shkallë të gjerë dhe shumëplanëshe këtë dimër dhe për këtë arsye në pranverë është shumë e diskutueshme," thanë ata.

ISV deklaron se edhe nëse Ukraina humbet Vuledar, nuk ka gjasa të çojë në një përparim rus në linja të shumta përparimi në Donetsk ose në fushën e betejës në përgjithësi.

Sezoni i shirave të pranverës në Ukrainë, i cili zakonisht ndodh rreth prillit, do të përkeqësojë përshtatshmërinë e terrenit për luftë manovruese. Nëse forcat ruse do të tentonin një ofensivë të mekanizuar të njëkohshme në dy muajt e ardhshëm, ato ka të ngjarë të pengonin përpjekjet e Ukrainës për të ngritur një kundërofensivë në afat të shkurtër, por një ofensivë e tillë ruse ka të ngjarë të kulmonte para kohe.

Kjo do të krijonte kushte që forcat ukrainase mund të përdornin për një kundërsulm në pranverë ose verë të vitit 2023. Ukraina gjithashtu mund të përfitojë gjithnjë e më shumë nga tanket perëndimore që sapo i janë premtuar.

ISV beson se rusët nuk kanë gjasa të arrijnë suksese vendimtare operative në operacionet e tyre sulmuese aktuale dhe të mundshme në të ardhmen, megjithëse ata ka të ngjarë të arrijnë përfitime taktike dhe ndoshta edhe operacionale të rëndësishme.

Ukraina ka shumë të ngjarë të gjendet në një pozicion të mirë nga i cili do të kryejë operacione të suksesshme kundërsulmuese pas kulmit të ofensivave ruse para ose gjatë sezonit të shirave të pranverës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës