Ekspertët amerikanë nuk besojnë se luftëtarët "Wagner" mund të ndryshojnë situatën në fushën e betejës në Ukrainë

Wagner / Foto: WillWest News / Profimedia
Wagner / Foto: WillWest News / Profimedia

Nuk ka gjasa që ish-anëtarët e grupit mercenar "Wagner" të shkaktojnë një efekt të rëndësishëm strategjik apo edhe lokal në fushën e betejës në Ukrainë, tha Instituti për Studimin e Luftës (ISV), cituar nga Ukrinform.

Sipas ISV, ka prova në rritje se operativët e Wagner-it po punojnë së bashku me Rosgvardia dhe se Duma e Shtetit Rus do të shqyrtojë një projekt-ligj që do të lejonte Rosgvardia të formonte njësi vullnetare.

Ekspertët vënë në dukje se komandanti aktual i Wagner, Anton Elizarov (i koduar "Lotus") thuhet se po negocion me Rosgvardia që personeli aktual i grupit të bashkohet me formacionet vullnetare të Rosgvardia, por me kushte të favorshme për Wagner.

Ndërkohë, sipas një burimi të brendshëm rus, elementë të kontingjentit “Wagner” në Bjellorusi nuk duan të nënshkruajnë kontrata as me Ministrinë ruse të Mbrojtjes dhe as me “Rosgvardiya”, transmeton ISV. Në vend të kësaj, ata planifikojnë t'i bashkohen idesë së presidentit bjellorus Lukashenko për të formuar një kompani ushtarake private bjelloruse me luftëtarët Wagner nën komandën e komandantit të Wagner, të koduar Brest.

“Nuk ka gjasa që vendosja e pjesshme e ish-personelit të Wagner-it në ndonjë zonë të vijës së parë të ketë ndonjë efekt të rëndësishëm strategjik apo edhe lokal në fushën e betejës ukrainase”, përfundon Instituti për Studimin e Luftës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës