Avionët amerikanë bombardojnë Sirinë, vrasin 19 luftëtarë pro-iranianë

Foto: EPA-EFE / ATEF SAFADI

Nëntëmbëdhjetë persona u vranë në sulmet ajrore të SHBA-së mbi pozicionet e luftëtarëve pro-iranianë të lidhur me Gardën Revolucionare të Iranit në Sirinë lindore, tha sot Observatori i pavarur Sirian për të Drejtat e Njeriut me qendër në Britaninë e Madhe.

Sipas vëzhguesve, në sulmet ajrore amerikane vdiq tre ushtarë sirianë, 11 luftëtarë sirianë në fraksionet pro-qeveritare dhe pesë luftëtarë jo-sirianë të lidhur me qeverinë.

Shefi i misionit monitorues në Siri, Rami Abdel Rahman, nuk mund të specifikonte kombësitë e viktimave të sulmeve ajrore amerikane.

Presidenti Amerikan Joe Biden paralajmëroi Iranin dje se SHBA do të "hakmerren me dhunë" për të mbrojtur qytetarët e saj. Irani është një aleat kyç i presidentit sirian Bashar al-Asad gjatë gjithë luftës civile 12-vjeçare të vendit.

Fraksionet pro-iraniane, duke përfshirë Hezbollahun e Libanit dhe grupe nga Iraku, kontrollojnë pjesë të Sirisë lindore, jugore dhe veriore dhe periferitë përreth kryeqytetit.

Rritja e pranisë së Teheranit në Siri shkakton rregullisht sulme ajrore izraelite, por sulmet ajrore të SHBA-së janë më pak të shpeshta.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës