Qeveria amerikane nuk do të bllokohet, do të kalojë Projektligji për financimin e përkohshëm

Senati i Shteteve të Bashkuara / EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Ligjvënësit amerikanë miratuan një projekt-ligj të përkohshëm financimi në minutën e fundit për të shmangur mbylljen e qeverisë amerikane.

Një kthesë befasuese ndodhi në Kongres mbrëmë dhe u miratua ligji për financimin e qeverisë amerikane, duke parandaluar kështu bllokadën e pritshme në momentin e fundit.

Ligji u mbështet nga ligjvënësit demokratë dhe republikanë mbrëmë vonë, duke ia dërguar Presidentit të Shteteve të Bashkuara Joe Biden për miratim pak para afatit të mesnatës. Biden nënshkroi projektligjin e përkohshëm të financimit.

Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, një republikan, propozoi masën e përkohshme të financimit, e cila u miratua nga 335 ligjvënës, me 91 kundër.

Më pas, projektligji kaloi në Senat, ku mazhorancën e përbëjnë demokratët. Është planifikuar financimi i administratës me fonde emergjente në 45 ditët e ardhshme, deri më 17 nëntor.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës