Sekretari i Thesarit i SHBA ka frikë nga "kriza humanitare" nëse Izraeli ndërpret kanalin financiar për bankat palestineze

Janet Yellen/ Foto EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Sekretarja amerikane e Thesarit Janet Yellen paralajmëroi sot për rrezikun e një "krize humanitare" nëse Izraeli ndërpret kanalin kryesor financiar të bankave palestineze.

"Unë jam veçanërisht i shqetësuar për kërcënimet e Izraelit për të ndërmarrë veprime që do të ndërpresin bankat palestineze nga bankat e tyre korrespondente izraelite," u tha ajo gazetarëve në Stresa në Italinë veriore, ku takimi i ministrave të financave të G7 do të hapet më vonë.

Sipas saj, këto kanale bankare janë kyçe për përpunimin e transaksioneve që mundësojnë afro tetë miliardë dollarë në vit importe nga Izraeli, duke përfshirë energjinë elektrike, ujin, karburantin dhe ushqimin, si dhe lehtësimin e afro dy miliardë dollarëve në vit eksporte në të cilat palestinezët jetojnë varet.

E pyetur se çfarë mund të bëjnë SHBA dhe G7 në përgjigje, Yellen tha se i kishte shkruar kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu disa muaj më parë për situatën ekonomike në Bregun Perëndimor të pushtuar.

- Besoj se do të krijojë një krizë humanitare në kohën e duhur nëse bankat palestineze ndërpriten nga korrespondenca izraelite. Sigurisht, ky është një qëndrim që do ta shprehim, tha ajo.

Yellen tha se çështja mund të diskutohet në G7, duke shtuar se ajo "pret që vendet e tjera të shprehin shqetësimin për ndikimin e një vendimi të tillë në ekonominë e Bregut Perëndimor".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës