Sekretari amerikan i Thesarit po shqyrton sanksione të reja kundër Iranit

Janet Yellen/ Foto EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Sekretarja amerikane e Thesarit, Janet Yellen, po përgatit sanksione të reja kundër Teheranit, në përgjigje të sulmit iranian ndaj Izraelit gjatë fundjavës, raportoi sot portali amerikan Axios.

“Departamenti nuk do të hezitojë të punojë me aleatët tanë për të përdorur sanksionet si një mundësi për të vazhduar përçarjen e regjimit keqdashës iranian dhe aktivitetet e tyre destabilizuese”, thuhet në tekstin e dokumentit që Yellen do t'i lexojë publikut amerikan sot një qasje e mëparshme.

Në tekstin e deklaratës së ministrit thuhet se sulmi nga Irani dhe lehtësuesit e tij nënvizon rëndësinë e përdorimit të masave ekonomike nga Departamenti i Thesarit për t'iu kundërvënë "veprimtarive dashakeqe" të Iranit, raportojnë mediat britanike.

Yellen vuri në dukje më parë se veprimet e Iranit kërcënojnë stabilitetin në Lindjen e Mesme dhe mund të shkaktojnë probleme ekonomike, duke shtuar se Shtetet e Bashkuara do të përdorin mundësinë për të vendosur sanksione dhe për të bashkëpunuar me aleatët.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës