Oda Amerikane i bëri thirrje Kosovës që t'i bashkohet Ballkanit të Hapur

Ballkani i hapur në Beograd/Foto: Qeveria e RSM

Oda Amerikane në Prishtinë përsëriti thirrjen e saj drejtuar qeverisë së Kosovës për t'iu bashkuar nismës Ballkani i Hapur dhe në të njëjtën kohë përshëndeti marrëveshjen për zbatimin e marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës të arritur më 18 mars në Ohër.

Në njoftimin e Odës, beson se marrëveshja do të hapë mundësi për zhvillim ekonomik nga të dyja palët, duke përmirësuar shkëmbimin e mallrave dhe shërbimeve, transmeton Koha.

“Oda Amerikane përsërit thirrjen e saj drejtuar Qeverisë së Kosovës që t'i bashkohet nismës së Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë për një treg të përbashkët rajonal”, thuhet në deklaratë.

Siç u tha, Marrëveshja e Uashingtonit e nënshkruar më 4 shtator 2020 parashikon që të dyja palët t'i bashkohen "Mini Shengenit" që Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut shpallën në tetor 2019 dhe të përfitojnë plotësisht prej tij.

Oda Amerikane gjithashtu i bëri thirrje Beogradit dhe Prishtinës që të respektojnë angazhimet e ndërmarra më parë për investime në infrastrukturën rrugore dhe hekurudhore, duke treguar se zhvillimi i infrastrukturës së transportit do të lejojë lirinë e lëvizjes së njerëzve dhe mallrave, si dhe lirinë për të ofruar shërbime. kështu lëvizshmëria e kompanive dhe punonjësve në Ballkanin e Hapur do të përmirësohet.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës