Një influencues amerikan dënohet me katër vjet burg për abuzim të fëmijëve

Ruby Franke / Foto Instagram

Një nënë nga Utah, SHBA, e cila ndau këshilla prindërore për prindërimin e rreptë në YouTube, është dënuar me katër vjet burg për abuzim të fëmijëve, raporton BBC.

Ruby Franke (42) me lot kërkoi falje para gjykatës. Ajo më parë u deklarua fajtore për vdekjen e urisë dhe abuzimin me fëmijët e saj. Ajo mori një minimum prej katër vitesh burg dhe Franke do të ketë 30 ditë për të apeluar vendimin.

Në gjykatë, Prokurori i Përgjithshëm i Utah-s, Eric Clark tha se dy fëmijët, atëherë nëntë dhe 11 vjeç, jetonin në një "mjedis të ngjashëm me kampin e përqendrimit" dhe e quajtën nënën një kërcënim për komunitetin.

“Fëmijëve u refuzohej rregullisht ushqimi, uji, nuk lejoheshin të flinin në shtretër dhe u ndaluan të gjitha format e argëtimit”, tha Clark.

Franke mbrojti në gjykatë se ajo ishte detyruar të besonte në gjëra të liga.

“Më bënë të besoja se kjo botë është një vend i lig, plot me policë kontrollues, spitale që lëndojnë, agjenci qeveritare që shpëlajnë trurin, udhëheqës kishash që gënjejnë, burra që refuzojnë të na mbrojnë dhe fëmijë që kanë nevojë për abuzim”, tha ajo. .

Franke u arrestua së bashku me partnerin e saj të biznesit në gusht 2023 pasi djali i saj 12-vjeçar i kequshqyer u hodh nga dritarja e shtëpisë. Policia tha se fëmija më pas vrapoi në shtëpinë e një fqinji dhe kërkoi ushqim dhe ujë. Ai kishte lëndime nga lidhja me litar.

Kështu, arrestimet shënuan fundin e karrierës së saj të diskutueshme në YouTube. Franke ka më shumë se dy milionë abonentë në kanalin e saj, të cilin e filloi në vitin 2015, ku ndan këshilla për prindërimin e rreptë.

Si ikja e një djali të torturuar dhe të uritur zbuloi historinë rrëqethëse të një YouTuber amerikan

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës