Një amerikan fitoi 1,6 miliardë dollarë në një lojë fati në Florida

Foto: EPA-EFE / JOHN G. MABANGLO

Fituesi i dytë më i madh i lotarisë në historinë e SHBA-së ka marrë një çmim prej 1,6 miliardë dollarësh, por identiteti i personit mund të mbetet sekret edhe për 90 ditë të tjera, tha Lotaria e Floridës, dhe Raporton Reuters.

Xhekpoti i Mega Millions u fitua të hënën, shtatë javë pas shortit të 8 gushtit, tha Lotaria e Floridës në një deklaratë.

Florida është një nga 45 shtetet, plus Uashingtoni dhe Ishujt e Virgjër të SHBA, që marrin pjesë në lojën Mega Millions.

Shorti për këtë lojë fati u transmetua 31 herë, dy herë në javë, pa asnjë fitues në fund të emisionit. Një blerës i biletave të lotarisë pati fatin të godiste të gjashtë numrat fitues në një supermarket në Neptun Beach, 24 milje nga Jacksonville.

Mega Millions thotë se ky çmim është më i madhi në historinë e tij dhe i dyti më i madhi në historinë e lojërave në SHBA.

Çmimi më i madh në Shtetet e Bashkuara ishte pak më shumë se 2 miliardë dollarë, në lojën e fatit Powerball, për një biletë lotarie fituese të shitur në Kaliforni në nëntor 2022.

Fituesi me fat do të ketë mundësinë të kërkojë të gjithë shumën e paguar në një pension vjetor 30-vjeçar ose të marrë një shumë të përgjithshme prej 794,2 milionë dollarë në para.

Sipas ligjit të Floridës, fituesit e çmimeve prej 250.000 dollarë ose më shumë nuk duhet të zbulojnë publikisht identitetin e tyre deri në 90 ditë pas marrjes së çmimit.

Për një biletë prej 2 dollarësh, shanset për të arritur xhekpotin janë rreth 1 në 300 milionë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës