Ambasadori Kopp për “360”: Nëse vendi dëshiron të bëhet anëtar i BE-së, duhet të përballet me korrupsionin

Dirk Jan Kopp, Ambasador i Mbretërisë së Holandës/Foto: Screenshot/360grade

Ambasadori holandez në vend, Dirk Jan Kopp, është një nga kritikët më të zëshëm të autoriteteve maqedonase që nuk zbatojnë reformat e nevojshme për integrimin e vendit në BE, për shpenzimin dhe keqpërdorimin e parave nga taksapaguesit evropianë që nuk kanë arritur të reforma si në sistemin politik, ashtu edhe në atë gjyqësor, si dhe në administratën në vend dhe të ndalojë zhytjen në korrupsion dhe shpërbërjen e mëtejshme të shoqërisë dhe shkatërrimin e vlerave demokratike për të cilat duhet të përpiqemi si e ardhme. anëtare e Bashkimit Evropian.

- Gjëja më urgjente që duhet ndryshuar është mentaliteti. Vendi duhet vërtet të dëshirojë të bëhet anëtar i BE-së, duhet të merret realisht me korrupsionin. Pa të, përparimi në çdo fushë është i pamundur. Mendoj se do të ishte një këshillë e mirë që vendi të jetë jashtëzakonisht i kujdesshëm në ruajtjen e demokracisë së tij pro reformës, mbrojtjen e lirisë së fjalës, ruajtjen e pavarësisë relative të medias... Pa këto gjëra, çdo përparim është i pamundur. Çfarë tjetër duhet të bëjë vendi varet nga Maqedonia e Veriut, ajo është një vend sovran dhe prej saj varet se cilat janë prioritetet e saj. Ajo thotë se dëshiron të jetë anëtare e BE-së dhe prandaj në këtë kuadër duhet të përcaktojë saktësisht prioritetet e saj. Është e qartë se shqetësimi më i madh për Holandën është sundimi i ligjit, por në fund ky është vendi juaj, jo i yni, thotë ambasadori Kopp në një intervistë me "360 gradë".

Ambasadori i Mbretërisë së Holandës thekson se në këtë vend ka obsesion me amendamentet kushtetuese vetëm për të defokusuar opinionin nga reformat e nevojshme dhe se nuk do të ketë ndryshime të Kornizës negociuese nga të cilat VMRO-DPMNE frikësohet dhe nuk dëshiron. për miratimin e ndryshimeve kushtetuese.

– Korniza është e negociuar, nuk mund të ndryshohet edhe nëse z. Mickoski thotë se pas zgjedhjeve do të arrijë një marrëveshje më të mirë, nuk mendoj se është aspak realiste, madje e mundshme. Maqedonia e Veriut ka marrëveshjen më të mirë që mund të arrijë. Nëse ju kujtohet, Kovaçevski u bë kryeministër pothuajse në të njëjtën kohë kur Petkov u bë kryeministër në Bullgari. Kishte shumë pikëpyetje, ishin pesë komisione që duhej të negocionin nën udhëheqjen e presidencës franceze dhe gjithçka erdhi në një pyetje – pakicën në Kushtetutë. Ishte një marrëveshje mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut, tjetra është zhdukur, gjë që është mirë. Mendoj se në këto rrethana kjo është marrëveshja më e mirë që mund të arrijnë Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut. Nisja e fazës së dytë të Konferencës Ndërqeveritare, e cila varet nga ndryshimet kushtetuese, nuk ka asnjë lidhje me vetë marrëveshjen dypalëshe. Jo, nuk shoh se kjo do të ndryshojë, thotë Kopp për "360 gradë" dhe shton se është koha që Maqedonia e Veriut të bëhet zotëruese e fatit të saj dhe ata janë këtu për të ndihmuar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës