Ambasadori Rusi: Duke ndërtuar një atmosferë dialogu dhe respekti reciprok, mund të hapim një paradigmë të re në marrëdhëniet maqedono-bullgare

Agnesa Rusi / Foto: Facebook

Përkundër të gjitha sfidave, integrimi evropian nuk ka alternativë për Maqedoninë e Veriut, ashtu siç nuk ka alternativë për ndërtimin e miqësisë, fqinjësisë së mirë dhe bashkëpunimit mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë, tha ambasadorja e Maqedonisë në Sofje, Agnesa Rusi Popovska, në një intervistë për bullgare Nova TV.

Ajo shtoi se në shoqërinë maqedonase ekziston një konsensus i gjerë për anëtarësimin në BE, si politikisht ashtu edhe ndëretnik dhe kështu ka qenë që nga pavarësia e deri më sot.

- Maqedonia e Veriut është kandidatja më e vjetër për anëtarësim në BE nga vendet e Ballkanit Perëndimor. Ne jemi kandidat që nga viti 2005, pra 18 vjet. Këto ditë po e përfundojmë procesin e skriningut dhe kjo na mundëson të bëjmë një studim të thellë të gjithë vendit dhe të vlerësojmë shkallën e përputhshmërisë me standardet e Bashkimit Evropian - tha Rusi-Popovska.

Ambasadori tha se Maqedonia e Veriut edhe kur krahasohet me vendet e rajonit që kanë negociuar me BE-në për një kohë të gjatë, nuk mbetet prapa në respektimin dhe respektimin e legjislacionit të BE-së.

- Aktualisht jemi duke finalizuar tre udhërrëfyes shumë të rëndësishëm – për sundimin e ligjit, për reformat në administratën publike dhe për funksionimin e institucioneve demokratike, dhe sigurisht jemi duke u harmonizuar, jemi duke përgatitur planin e veprimit për minoritetet dhe në praktikë jemi duke përgatitur. për hapjen e klasterit të parë të procesit negociator, sapo kemi bërë ndryshimet kushtetuese - tha Rusi-Popovska.

Ambasadori thotë se potenciali për bashkëpunim më dinamik shumësektorial ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë është i madh.

- Vitin e kaluar kemi pasur një nivel historikisht të lartë të tregtisë mbi një miliard euro. Parashikimet për këtë vit janë se do të arrijmë të arrijmë të njëjtin nivel, e ndoshta edhe pak ta tejkalojmë nivelin e tregtisë që kemi arritur vitin e kaluar - thotë në intervistë Rusi Popovska.

Ajo shtoi se ka rezultate pozitive të vazhdueshme edhe në bashkëpunimin ndërkufitar.

- Korridori 8 është një projekt strategjik mes dy vendeve tona, vlera e të cilit ka ardhur duke u rritur së fundmi. Në Maqedoninë e Veriut po punohet për lidhje hekurudhore dhe pritshmëritë tona janë që deri në fund të vitit 2027 të kemi lidhje hekurudhore me kufirin me Bullgarinë – tha Rusi-Popovska.

Ambasadori shtoi se bashkëpunimi kulturor është gjithashtu dinamik, për të cilin kontribuojnë qendrat kulturore dhe informative në Sofje dhe Shkup, por ka potencial dhe interes për bashkëpunim edhe më të madh.

"Unë thellësisht besoj se mund të jemi vendet më të afërta dhe jam e bindur se me ndërtimin e një atmosfere të dialogut dhe respektit të ndërsjellë, me urtësi dhe takt, realisht mund të hapim një paradigmë të re në marrëdhëniet maqedono-bullgare - tha Rusi-Popovska.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës