Ambasadorët e BE ranë dakord mbi kornizat e negociatave për Ukrainën dhe Moldavinë

Ambasadorët e BE-së kanë rënë dakord në parim për kornizat e negociatave për negociatat e anëtarësimit të Ukrainës dhe Moldavisë, njoftoi sot Presidenca belge me Këshillin e BE-së, njoftoi DPA.

Vendimi i tyre duhet të finalizohet zyrtarisht në takimin ministror të BE të javës së ardhshme.

Fillimisht, vendet e BE-së në fakt donin të diskutonin paketën e 14-të të sanksioneve kundër Rusisë në takimin e tyre, por Gjermania më parë shprehu shqetësime për planet, të cilat ende nuk janë zgjidhur.

Marrëveshja për fillimin e negociatave të anëtarësimit me Ukrainën dhe Moldavinë, megjithatë, është një shenjë e rëndësishme, veçanërisht për Kievin.

Kjo ndodh një ditë para fillimit të konferencës së paqes në Ukrainë në Zvicër, me qëllim marrjen e mbështetjes sa më të gjerë ndërkombëtare për planin e paqes ukrainase me tërheqjen e plotë të Rusisë nga territori ukrainas, thekson agjencia gjermane.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës