Ambasada e Italisë në Shkup organizon një festival treditor të xhazit me muzikantë italianë

Posteri dhe programi i festivalit

Në kuadër të iniciativave të shumta të organizuara me rastin e 30-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike ndërmjet Italisë dhe Maqedonisë së Veriut, Ambasada e Italisë në Shkup organizon festivalin italian të muzikës xhaz "JaZzIT!" Trilogjia italiane e xhazit”, e cila do të zgjasë tre ditë, nga 5 deri më 7 dhjetor.

Festivali organizohet nga Ambasada e Italisë në Shkup, së bashku me institucionin prestigjioz të muzikës romake "Fondazione Musica per Roma", "Casa del Jazz" dhe Institutin Italian të Kulturës në Beograd, me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës italiane.

Në hapjen e festivalit, më 5 dhjetor, në klubin "Stanica 26", nga ora 20.30:XNUMX, publiku maqedonas do të mund të ndjekë performanca origjinale të emrave kryesorë të skenës së xhazit italian, si saksofonisti Marcello Auli, treshja "The Original Box Brothers" (me një groove unike "garage band" me një performancë xhaz nga basisti legjendar Enzo Pietropaoli), si dhe kantautorja e njohur Costanza Allegiani.

Në datën 6 dhjetor, po në “Stacioni 26” do të vijojë koncerti i virtuozit të trompetës Giovanni Falzone (solist), i ndjekur nga dyshja Mauro Campobasso dhe Mauro Manzoni me projektin udhëtues “Vanishing Point”, dhe më pas treshja “Phedra” me Simona Severini (një përzierje autentike e xhazit dhe muzikës antike).

Më në fund, më 7 dhjetor, në Teatrin Kombëtar të Maqedonisë, festivali do të kulmojë me koncertin e kuartetit të saksofonistit të ri Gabriel Marciano dhe projektin e tij "Një arsye për të besuar" (në stilin modern të xhazit njujorkez) dhe më pas me performancën e "Giovanni Falcone's Freak Machine Trio" (me shumë kompozime ritmike dhe melodike, të frymëzuara nga folku mesdhetar dhe punk rock).

Këta muzikantë të njohur italianë të xhazit kanë në biografitë e tyre profesionale albume të shumta në studio dhe performanca në skenat botërore, dhe disa prej tyre kanë punuar me disa legjenda të xhazit, si Pat Metheny, Chet Baker, Paolo Fresi, Roberto Gatto, Dave Burrell, Roberto Ottaviano. Gianluigi Trovesi etj.

Hyrja në koncertet në klubin “Stacioni 26” do të jetë falas. Biletat për koncertin e 7 dhjetorit do të shiten në biletaritë e Teatrit Kombëtar të Maqedonisë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË