Alternativa: Orhan Murtezani i propozuar për ministër të Integrimeve Evropiane

Foto: Alternativa

Orhan Murtezani është kandidat nga Alternativa për ministër të Integrimeve Evropiane, ndërsa Ljulzim Aliu për zëvendësministër të Arsimit, ndërsa Safiye Sadiki Shaini për zëvendësministre për marrëdhënie ndërmjet bashkësive, njofton Altenjrnativa.

Në mbledhjen e sotme të Bordit Qendror të Alternativës, Orhan Murtezani është propozuar për ministër në Ministrinë e Integrimeve Evropiane. Ai është ish-drejtor në MEPSO, si dhe sekretar për marrëdhënie me publikun dhe zëdhënës i Alternativës.

Ljulzim Aliu Alternative Foto: Alternative

- Në mbledhje u diskutua edhe për kandidatin për zëvendësministër të Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës dhe njëzëri u vendos që prof. dr. Ljulzim Aliu, profesor universitar dhe prodekan i Fakultetit të Edukimit, ish-zëvendësministër i Arsimit dhe aktualisht sekretar i Sekretariatit për Çështje Strategjike të Alternativës -veelat nga paria.

Meqenëse Alternativa mori përgjegjësinë edhe për zëvendësministrin e Ministrisë së Marrëdhënieve me Komunitetet, Kryesia Qendrore e diskutoi këtë dhe njëzëri vendosi që kandidatja e Alternativës për këtë pozitë të jetë Safiye Sadiki Shaini – profesoreshë universitare.

Safiiye Sadiki Foto: Alternative

- Në takim u bisedua edhe për dorëheqjen e tashmë ish-presidentit të Alternativës, Afrim Gashi, i cili është zgjedhur kryetar i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Kuvendi Qendror të propozojë vendim për organizimin e kongresit të jashtëzakonshëm për zgjedhjen e kryetarit të Alternativës – thonë nga partia.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës