Alternativa ngre duart nga departamenti i shëndetësisë?

Bekim Sali, Afrim Gashi / Foto: SP. arkiv / Kolazh: Free Press.

Pas përfundimit të negociatave mes LSDM-së dhe Aleancës për Shqiptarët, do të diskutojmë për qëndrim apo dalje nga koalicioni qeveritar. Jemi për një kompromis për ndarjen e portofoleve, tha Gashi pas mbledhjes së kryesisë së ngushtë partiake.

Pas përcaktimeve se do të largohen nga Qeveria nëse humbin sektorin e shëndetësisë, Alternativa tashmë është gati për kompromis dhe presidenti Afrim Gashi pret thirrjen e kryeministrit Dimitar Kovaçevski për marrëveshjen për hyrjen e Aleancës për Shqiptarët në Qeveri. Ekipet e LSDM-së dhe Aleancës, nga ana tjetër, sot pasdite pritet të negociojnë pozitat në shkallën e dytë dhe të tretë, kështu që nga rotacioni i dikastereve mes LSDM-së dhe BDI-së do të kthehen në ministrinë e tretë, pasi të jetë e sigurt se do të marrin departamentet e shëndetësisë dhe drejtësisë.

- Pas përfundimit të negociatave mes LSDM-së dhe Aleancës për Shqiptarët, do të diskutojmë për qëndrim apo dalje nga koalicioni qeveritar. Jemi për një kompromis për ndarjen e portofoleve – tha Gashi pas mbledhjes së kryesisë së ngushtë partiake.

Ai thekson se autoritetet partiake do të vendosin të qëndrojnë ose të largohen nga Qeveria. Nëse Aleanca është partner qeveritar dhe Alternativa mbetet, sipas Gashit, ka rrugë dhe kanale për komunikim dhe bashkëpunim, sepse Alternativa është parti bashkëpunuese.

Sipas Gashit, nëse do të qëndrojnë apo do të largohen nga qeveria do të vendoset me marrëveshjen mes LSDM-së dhe Aleancës.

– Nëse arrihet një marrëveshje mes tyre, do të shikojmë nëse është e ngatërruar dhe a ndikon në marrëveshjen tonë për të hyrë në Qeveri – thotë Gashi.

Ai thotë se Alternativa aktualisht nuk ka vija të kuqe për partnerët e koalicionit dhe se është i gatshëm të bëjë kompromis për heqjen dorë nga disa poste ministrore.

Zyrtarë të lartë nga Alternativa bëjnë me dije për “Sloboden Pechat” se largimi i ministrisë së shëndetësisë nuk do të jetë vija e kuqe e largimit të tyre nga Qeveria. Shpjegimi është se nëse marrëveshja mes Aleancës dhe LSDM-së për të hyrë në Qeveri nuk është poshtëruese për Alternativën, atëherë nuk ka arsye që ata të largohen nga “Ilindenska”. Sipas tyre, nëse partnerët qeveritarë LSDM dhe BDI japin nga një departament, atëherë Alternativa duhet t'i hapë rrugën edhe konsolidimit të shumicës qeveritare dhe ky do të ishte qëndrim i drejtë. Ata thonë se nuk ka kuptim largimi nga qeveria një vit para zgjedhjeve dhe kujtojnë se sugjerimet e të huajve janë se duhet një qeverisje e qëndrueshme dhe një rritje e mazhorancës, sidomos për shkak të ndryshimeve kushtetuese. Një nga argumentet kryesore për të mbetur në Qeveri është se Alternativa nuk duhet të jetë arsyeja e dobësimit të shumicës parlamentare në kontekstin e “zjarrit” nga BDI dhe disa prej partnerëve më të vegjël qeveritar. Jozyrtarisht, koncesioni i Alternativës interpretohet si fakti se Gashi nuk ka përkrahje as nga deputetët e as nga ministrat për shkak të Ministrisë së Shëndetësisë për t'u larguar nga qeveria.

Ekipet e Aleancës dhe LSDM-së duhet të takohen për të rënë dakord për pozitat e zëvendësministrave, menaxherët, sekretarët shtetërorë dhe drejtorët. Sipas një zyrtari të LSDM-së, gjatë shpërndarjes së funksioneve nga shkalla e dytë dhe e tretë, përveç dëshirave dhe kuadrove të ofruara, do të duhet të respektohet edhe përfaqësimi etnik në institucione, përkatësisht përveç Qeverisë, duhet pasur kujdes që të respektohet edhe në institucione.

Siç e kemi bërë të ditur tashmë, Aleanca kërkon që të gjitha pozitat nga ministrat deri te drejtorët të mbyllen në një paketë dhe të dihet deri të hënën nëse do të ketë marrëveshje për zgjerimin e mazhorancës qeveritare.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës