Alternativa: Alarmi holandez për Qeverinë, Loga të japë dorëheqjen

Foto: TV21

Një skandal i rëndë që kërcënon drejtpërdrejt perspektivën tonë europiane, vlerësoi Alternativa opozitare pasi ambasadori holandez zbuloi se Holanda e ndaloi projektin për Këshillin Gjyqësor për shkak të korrupsionit.

“Një skandal i rëndë që kërcënon drejtpërdrejt perspektivat tona evropiane. Nuk duhet të gënjejmë veten duke menduar se kjo është diçka që do të kalojë për tre ditë. Alternativa shpreh shqetësim të thellë për vendime të tilla të Mbretërisë së Holandës. Dilema kryesore është nëse po paralajmërohet një pengesë e re në rrugën drejt BE-së, tani për shkak të nivelit të lartë të korrupsionit? Nëse Qeveria është vërtet aq e përkushtuar në rrugën evropiane, siç e deklaron me këmbëngulje publikisht, atëherë nuk duhet të heshtë për këtë skandal të rëndë. Narrativa se pushteti ekzekutiv dhe legjislativ nuk ndërhyjnë në pushtetin e tretë, të pavarur, gjyqësor, prej kohësh nuk ka shkuar askund, veçanërisht për shkak të partizimit brutal të çdo instance në gjyqësor. Prandaj, ministri i Drejtësisë Krenar Loga, së paku nga turpi, duhet menjëherë të dorëzojë dorëheqjen e parevokueshme dhe të pranojë publikisht se Arben Taravari, ai dhe Aleanca për Shqiptarët janë bashkëfajtorë në përvojat partiake të BDI-së dhe LSDM-së në drejtësi. në dëm të trasesë strategjike të shtetit”, thonë nga Alternativa.

Partia e Afrim Gashit rikujton se shtatë muaj më parë si parti në pushtet kanë propozuar ndryshimin kushtetues për të parandaluar parashkrimin e krimeve të kryera me korrupsion politik nga persona të zgjedhur dhe të emëruar.

“Një propozim që u prit me një shkallë të lartë mirëkuptimi nga partnerët tanë më të rëndësishëm ndërkombëtarë. Fatkeqësisht, më të përgjegjshmit në pushtetin aktual, BDI-ja dhe LSDM-ja, në vend që ta pranojnë amendamentin, na akuzuan çdo ditë përmes megafonëve të tyre, partiakisht, se po na vendosin kushtet për të mbështetur procesin e ndryshimeve kushtetuese. Askush tjetër nga jashtë nuk do të bëjë detyrat tona, por vetëm ne. Nuk ka ikje nga temat e dhimbshme. Herët a vonë, drejtësia duhet të përballet. “Tani është momenti që të gjitha partitë parlamentare të bien dakord që të ndërhyjnë në Kushtetutë dhe të krijojnë mekanizma ligjorë që do të garantojnë se asnjë politikan profesionist që ka bërë një gabim nuk do të jetë në gjendje t’i shmanget drejtësisë për shkak të ndikimit partiak në gjyqësor”, tha Alternativa. .

Partia vlerëson se integrimi i Maqedonisë së Veriut në BE nuk do të varet më vetëm nga përfshirja e bullgarëve në Kushtetutë dhe se sa më shpejt ta kuptojmë realitetin, aq më mirë për të gjithë!

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës