Alcaraz hoqi dorë nga ndeshja në Rio de Zhaneiro për shkak të lëndimit

foto: EPA-EFE/ANTONIO LACERDA

Ndeshja e parë e tenistit spanjoll Carlos Alcaraz në turneun në Rio de Janeiro, Brazili, zgjati vetëm dy ndeshje.

Numri dy i botës e tendosi kyçin e këmbës në pikën e dytë ndaj brazilianit Thiago Monteiro, u përpoq të luante, por duhej të dorëzohej pas dhjetë minutash. Rezultati ishte 1:1.

– Nuk është edhe aq keq. Fizioterapistët më thanë se nuk ishte serioze. Ndjeva një dhimbje shumë të fortë kur u rrëzova. Në atë moment u ndjeva shumë keq dhe e dija se do të ishte e ndërlikuar të vazhdoja. I thashë ekipit tim se do të provoja dy ndeshje dhe nëse nuk mundem, do të largohesha. Nëse do të kisha vazhduar, do të ishte shumë më keq - tha Alcaraz.

Tani fillon beteja e Doktorit kundër kohës. Alcaraz ka një ndeshje ekspozite me Rafael Nadal të planifikuar në Las Vegas për 11 ditë në Netflix.

Edhe organizatorët e këtij dueli nuk janë të sigurt pasi asnjë nga pjesëmarrësit nuk është i shëndetshëm. Nadal u tërhoq nga turneu në Doha shtatë ditë më parë dhe tani është e pasigurt edhe pjesëmarrja e Alcaraz.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës