Alkaraz: Gjokoviç luajti tenis të shkëlqyeshëm, u befasova nga pensionimi i tij

epa11390141 Carlos Alcaraz i Spanjës feston fitoren e tij në ndeshjen çerekfinale për meshkuj për meshkuj kundër Stefanos Tsitsipas të Greqisë gjatë turneut French Open Grand Slam tenisi në Roland Garros në Paris, Francë, 04 qershor 2024. EPA-EFE/YOAN VALAT

Tenisti spanjoll Carlos Alcaraz pranoi se ishte i befasuar nga Tërheqja e Gjokoviçit nga Roland Garros.

Edhe pse Gjokoviç u kualifikua në çerekfinale, ai pësoi një lëndim në atë ndeshje dhe pas ekzaminimeve shtesë, serb vendosi të mos vazhdojë më. Me tërheqjen e Gjokoviçit, Casper Rudd kaloi në gjysmëfinale pa luftë.

“Isha i befasuar që ai doli në pension, e pashë ndeshjen dhe ai luajti tenis të shkëlqyeshëm. Sinqerisht nuk e prisja, por tenisi është i tillë dhe duhet të merreni me gjëra të tilla. Është e sigurt që fakti që Gjokoviç nuk do të luajë është gjithashtu zhgënjyes për tifozët”, tha Alcaraz.

Në çerekfinalen e djeshme, Alcaraz ishte më i mirë se Tsitsipas dhe për një vend në finale do të luajë kundër Yanik Siner, i cili tani e tutje do të jetë tenisti numër një në botë.

Roland Garros: Alcaraz mposht Tsitsipas për të vendosur gjysmëfinalen kundër Sinner

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës