Alcaraz eliminohet, Siner çerekfinalist në "Wimbledon"

Yannick Siner është një çerekfinalist i Grand Slam për herë të tretë në karrierën e tij/Foto: EPA-EFE/ANDY RAIN

Italiani Janik Siner (20) kaloi në çerekfinale të "Wimbledon“ pasi e mposhti Carlos Alcaraz nga Spanja në katër sete të ndeshjes së raundit të katërt me rezultat 6:1, 6:4, 6:7 (8), 6:3 për pak më shumë se tre orë e gjysmë lojë.

Aktualisht lojtari i 13-të në botë, në luftën për një vend në gjysmëfinale do të takohet me më të mirën e ndeshjes Novak Djokovic – Tim Van Rijthoven.

Deri në këtë vit, Sinner nuk përparoi asnjëherë përtej raundit të parë të "Wimbledon", dhe duke arritur në çerekfinale, përsëriti rezultatin më të mirë të garës Grand Slam. Ai ishte më parë në tetë më të mirët në Roland Garros 2020 dhe Australian Open 2022.

Në ndeshjet e tjera belgu David Goffan eliminoi Frances Tiafo (SHBA) me 3:2. Goffan do të luajë kundër britanikut në çerekfinale Cameron Nori i cili mposhti amerikanin Tommy Paul me 3:0.

Në konkurrencën e femrave, tenistja çeke Marie Buzkova me 7:5 dhe 6:4 në një orë e gjysmë lojë triumfoi ndaj francezes Caroline Garcia. Për kualifikim në gjysmëfinale, Buzkova do të luajë kundër Uns Jabir (Marok) e cila me 2:0 ishte më e mirë se Elise Mertens (Belgjikë).

Tatiana Maria mposhti Jelena Ostapenko nga Letonia me 2:1. Në çerekfinale do të kemi një duel gjerman, kundër Maria Jule Niemeyer që mundi britaniken Heather Watson 6:2 dhe 6:4.

Video e ditës