Alkaloidi e shiti shtrenjtë lëkurën, Vardari erdhi te fitorja në fund

Kampioni aktual Vardar e mposhti Alkaloidin me 4:28 në derbin e xhiros së 25-të në Superligën e hendbollit, i cili ndonëse është fillestar në ligën më të fortë maqedonase, me Kiril Llazarovin në stol edhe një herë tregoi se do të jetë një arrë e vështirë për. të preferuarat e mëdha.

Vardari, i cili luajti një lojë me shumë lëkundje në lojë, erdhi në fitore falë një serie prej 5:0 në shtatë minutat e fundit të lojës.

Kampioni e hapi më mirë ndeshjen dhe priti me 3:1, por hendbollistet e rinj të Alkaloidit arritën të kapnin një pikë dhe barazuan në 7:7.

“Kuqezinjtë” i morën sërish gjërat në dorë dhe kaluan në avantazh me 12:9, por fundi i pjesës së parë i takoi Alkaloiud, i cili me një seri 0:4 në pushim u largua me një avantazh minimal.

Kthesat e të dyja skuadrave shënuan edhe pjesën e dytë, i pari që bëri seri ishte Vardari, hendbollistët e të cilit shfrytëzuan më së miri mbrojtjet e Martin Tomovskit dhe kaluan në epërsi me 21:17. Kjo bëri që Lazarov të thërriste një pushim dhe gjërat në fushë ndryshuan në favor të Alkaloid.

Skuadra e re e superligës së re bëri një seri 0:5 dhe pas golit të Stojkoviq kaloi në epërsi me 21:22. Në tetë minuta për të mbetur, Alkaloid sërish pas golit të Stojkoviç kaloi për herë të parë në avantazh me dy gola epërsi (22:24), ndërsa në minutën tjetër shënoi për 23:25. Megjithatë, Alkaloidi e pagoi çmimin e papërvojës, ndërsa Vardari bëri më të mirën kur ishte më e nevojshme dhe në shtatë minutat e fundit me ecuri 5:0 e ktheu rezultatin dhe siguroi fitoren 28:25.

Tomovski pati 12 pritje për Vardarin, ndërsa në sulm u dalluan Dejan Manaskov me tetë gola dhe Filip Taleski me gjashtë. Në radhët e Alkaloidit, Stojkovic shënoi gjashtë gola, ndërsa Trajkovski 13 gjuajtje të prera. Vardari pas katër xhirove ka katër fitore dhe është lider në grupin A me 12 pikë, ndërsa Alkaloid ka mbetur në 9 pikë, aq sa edhe Buteli, i cili ishte më i mirë se Vardari i Negotinës me 27:20. Ohri nuk pati probleme në vizitën në Kumanovë dhe festoi me 22:31, ndërsa Struga dhe Priilep luajtën 25:25.

Në grupin B, skuadra e dytë e Eurofarm Pelisterit ka festuar tek Golden Art me 28:20, ndërsa Tikvesh ka mundur Shkupin 29 me 20:2020.