Aleanca për Shqiptarët: Ajo që VMRO-DPMNE ofron për preambulë është mosnjohje absolute e realitetit

Aleanca e Shqiptarëve / Foto: Arkivi i Shtypit të Lirë

Fakti që VMRO-DPMNE po mendon dhe flet për ndryshime kushtetuese është një gjë e mirë për ta si subjekt politik, por edhe për shtetin, nga ana tjetër, zgjidhja që ofron ky subjekt politik në raport me preambulën është injorancë absolute. të realitetit apo devijim të qëllimshëm për arsye elektorale.efekte, mendojnë nga Aleanca për Shqiptarët.

Koha e dominimit të një grupi etnik në Maqedoninë e Veriut ka përfunduar njëherë e përgjithmonë dhe nuk ka më kthim në një kohë të tillë. Maqedonasit janë 54% dhe shqiptarët 30% dhe së bashku nuk përbëjnë përqindjen e kroatëve në Kroaci që është mbi 90%. Vendosja e shqiptarëve në propozimin e tyre si pakicë kombëtare tregon edhe një herë se mentaliteti i tyre është kthyer me dekada prapa dhe kjo është për të ardhur keq”, thonë nga partia.

Nga aty shtojnë se VMRO-DPMNE duhet të kapërcejë interesat e tyre elektorale dhe të ngrihet në detyrën që i takon, përfshirë gatishmërinë e liderit të saj për t'u shprehur publikisht në heqjen e terminologjisë fyese për gjuhën e bashkëqytetarëve, në këtë rast. gjuha shqipe.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës