Flamuri shqiptar është valëvitur në gjysmështizë në Shkup

Me zbulimin e bustit të një pjesëtari të rënë të UÇK-së në Shipkovicë, fillimi i rindërtimit të Universitetit “Nënë Tereza” në Shkup, akademia formale në hotelin “Aleksandar Palace”, kremtimi i ditëlindjes së komandantit. i UÇK-së, Adem Jashari, duke e përmbyllur me koncertin e yllit britanik me origjinë nga Kosova Dua Lipa në sheshin “Skënderbeu” në Tiranë, lideri i BDI-së Ali Ahmeti dhe zyrtarë të shumtë integrues shënuan dhe festuan “28 Nëntorin – Ditën e Flamurit Shqiptar”. “, edhe pse në Maqedoni ajo datë nuk është në listën e festave publike.

Deputetët dhe zyrtarët e BDI-së në një ditë pune, në vend të seancave dëgjimore të komisioneve dhe në zyrat ministrore apo në terren, morën pjesë në instalimin e fillimit të rindërtimit të Universitetit “Nënë Tereza”, pas së cilës një grup i tërë deputetësh, kryetarja e Parlamenti Talat Xhaferi, si dhe pothuajse të gjithë ministrat morën pjesë në akademinë formale në hotelin "Alexander Palace".

Përgjegjësitë e punës së kryetarëve të komunave me shumicë shqiptare si në Çair, Kërçovë, Saraj, Haraçinë... ishin në plan të dytë, sepse kryesorja ishte festimi i festës së flamurit dhe pavarësisë së Shqipërisë. . Në komunat me shumicë shqiptare është valëvitur flamuri shqiptar, por jo ai shtetëror, gjë që është në kundërshtim me Ligjin për përdorimin e flamujve të komuniteteve. Përjashtim bëri vetëm akademia ceremoniale në “Alexander Palace”, ku u ekspozua flamuri shqiptar, shtetëror, si dhe flamujt e SHBA-së dhe BE-së.

Festimi i festës kombëtare të Shqipërisë, Ahmeti, në shoqërinë e zëvendëskryeministrit të parë Artan Grubi, ka nisur në Shipkovicë ku ka zbuluar bustin e pjesëtarit të vdekur të UÇK-së nga ai fshat, Cemil Abdurahmani. Kreu i BDI-së uron të gjithë shqiptarët 28 Nëntorin me një mesazh se flamuri shqiptar nuk është palosur kurrë, sepse është i njomur në gjak.

Foto Ali Ahmeti në Facebook

- Ky flamur nuk zbret dhe nuk lakohet sepse është lagur dhe ngritur me gjakun e Cemil Abdurrahmanit - tha Ahmeti.

Që nga fillimi i rindërtimit të Universitetit “Nënë Tereza”, i cili gjendet në kazermën “Ilinden” në Shkup, të pranishmëve përveç rektorit Izet Zeqiri, fjalën e kanë mbajtur edhe ministri i Arsimit Jeton Shaqiri dhe Ahmeti. Rektori Zeqiri e ka falënderuar personalisht Ahmetin për kontributin për fillimin e rindërtimit të Universitetit.

- Dorë në zemër, duhet të jem i hapur se kur kam pasur pengesa kam shkuar te nënkryetari i BDI-së Izet Majiti, te Arbr Ademi, te kryetari i komunës, në komunikim intensiv me ministrin e Financave Besimi, me ministrin Jeton dhe të gjithë ndihmuan. mua me këtë gjendje që e kemi tani”, ka thënë Zeqiri.

Përveç Ahmetit dhe Grubit, në fillimin e rindërtimit të universitetit të përmendur morën pjesë edhe deputetët Arbr Ademi dhe Izet Majiti, pastaj Eyup Rustemi, drejtor i NP të Rrugëve Shtetërore, Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi dhe zyrtarë të tjerë. Është për t'u theksuar se edhe pse është projekt i financuar nga Qeveria, nuk ishte i pranishëm kryeministri Dimitar Kovaçevski, as ministra të tjerë maqedonas dhe asnjëri nga folësit nuk foli në gjuhën maqedonase.

Në urimin e Ahmetit për ditën e flamurit, kreu i BDI-së citoi Mithad Frashërin të ketë thënë se “në robëri puna jonë është luftë, dhe në liri lufta jonë është punë”.

Ahmeti tha se kjo përshkruan më së miri rrugëtimin e kombit, mentalitetin e tij të drejtë për të mbrojtur identitetin, trojet stërgjyshore, dinjitetin dhe synimin për një të ardhme të ndritur për brezat.

Në akademinë ceremoniale u këndua vetëm himni i Shqipërisë, ndërsa kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi i është drejtuar bashkëpartiak Ahmetit me fjalët komandant dhe president i shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut. Ahmeti tha se kjo ditë përkujtohet për të gjithë ata që derdhën gjak për flamurin shqiptar dhe se shqiptarët kudo që janë sot po e festojnë.

As Rama nuk priste kaq shumë suksese të shqiptarëve në Maqedoni

Në kuadër të festës së 28 Nëntorit dje, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, tha se shqiptarët e Maqedonisë së Veriut janë më të mirë se kurrë në arritjet e shqiptarëve nga këto treva.

- Nuk besoj se ka shumë që sot kanë guximin të thonë se e dinin që në 110 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, shqipja do të jetë gjuhë zyrtare në Maqedoni, do të ketë pjesëmarrjen më të lartë të shqiptarëve në Qeveria dhe institucionet, madje do të ketë edhe kryetar Kuvendi, shqiptar – tha Rama.

Video e ditës