Pensionistët shqiptarë do të marrin “bonus pushimi”

Foto: EPA / ARMANDO BABANI

Pensionistët shqiptarë do të përfitojnë “bonus pushimi” në shumën prej 5 mijë lekësh (50 euro) secili.

Sipas vendimit të qeverisë, nga kjo masë do të përfshihen rreth 700 mijë pensionistë, për të cilat parashikohen fonde në masën 3,5 miliardë lekë.

Ministri i Ekonomisë Ervin Mette bëri të ditur se bonusi do të paguhet gjatë këtij muaji, i cili është i dyti pas atij të paguar në muajin prill.

“Për indeksimin e pensioneve në tre vitet e fundit janë lënë mënjanë 25 miliardë lekë, të cilat me buxhetin e planifikuar për vitin e ardhshëm do të arrijnë në 30 miliardë lekë”, shkruan ministri Mete në një postim në Facebook.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës