Kriminelët shqiptarë dhe ukrainas kontrabandonin drogën me anije nga Mali i Zi

Automjeti policor i Shqipërisë / Foto: MPB

Në një aksion ndërkombëtar kundër kontrabandës së drogës, policia shqiptare, e mbështetur nga Garda Financiare Italiane (Guardia di Finanza) dhe agjencia amerikane DEA, arrestoi një grup kriminal të akuzuar për kontrabandë droge në një anije që lundronte nga Mali i Zi.

Gjashtë persona u arrestuan, duke përfshirë një ish-drejtor policie.

Mediat shqiptare raportojnë se mes të arrestuarve dy janë shtetas ukrainas.

Personat që ndodheshin në anije, kur kanë vërejtur se ishin të rrethuar, i kanë vënë flakën anijes me të cilën janë nisur nga Mali i Zi, pas së cilës kanë tentuar të arratisen me një varkë shpëtimi.

Janë arrestuar shqiptarët Arlind Ismailukaj (47), Armando Mema (37), Nerim Chela (40), Besnik Brokeri (51) dhe ukrainasit Kirilo Ponomarenko (39) dhe Kostiantin Bielon (44). Gjykata speciale kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar u caktoi me paraburgim.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës