Opozita shqiptare kërkon përgjigje nga autoritetet nëse Ljupço Palevski është i përfshirë në organizimin e rastit “Monstrum”.

I dyshuari Ljupço Palevski - Palco me Vanjën dhe Pançen e vrarë / Fotokolazh i PS / Rrjetet sociale

Bashkimi Evropian për Ndryshim sot kërkoi nga autoritetet përgjigje nëse Ljupço Palevski, i dyshuari për vrasjen e Vanja Gjorçevskës nga Shkupi dhe Pançe Zhezhovskit nga Velesi, është i përfshirë në rastin "Monstrum", i cili ka të bëjë me vrasjet në Smilkovë. liqeni.

- Ngjarjet e fundit tragjike me vrasjen e vajzës 14-vjeçare dhe të 74-vjeçarit nga Velesha hapin dyshime shtesë për veprat që i dyshuari kryesor për organizimin e aktit, Ljupço Palevski, i njohur me pseudonimin. Palco, ishte i përfshirë edhe në raste të tjera të sajuara. Kur ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, deklaroi se i dyshuari kryesor që ka kryer vrasjen e Vanyas, si dhe bashkëpunëtorët e tij, kanë punuar për qendra të fuqishme antiperëndimore, atëherë është logjike të dyshohet se janë të përfshirë edhe të njëjtët organizatorë të vrasjes së Vanyas. në organizimin e rastit “Monstrum”, ku mbetën të vrarë në mënyrë të tmerrshme pesë të rinj. Dhe e gjithë kjo, në prag të festave fetare, për të shkaktuar destabilizimin e shoqërisë përmes tensioneve ndëretnike. Prandaj, Bashkimi Evropian për Ndryshim kërkon nga Ministria e Punëve të Brendshme dhe organet hetuese gjyqësore që të dalin dhe ta informojnë publikisht opinionin se ku ndodhej Ljupço Palevski – Palco më 24 prill 2012, ditën kur ndodhi rasti i sajuar “Monstrum”? – Partitë nga Bashkimi Evropian kërkojnë ndryshime.

Nga ana tjetër, shtojnë ata, kërkojnë që MPB-ja dhe ajo e Drejtësisë të mos e lodhin opinionin me deklarata që shpjegojnë procedurat e ekstradimit, por të hetojnë dhe të specifikojnë ditën kur i dyshuari kryesor për organizimin e vrasjes së Vanjës. dhe Pançe.

Koalicioni Bashkimi Evropian për Ndryshim përfshin partitë e opozitës shqiptare Lëvizja Demokratike, Besa dhe Alternativa.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË