Shqipëria do të marrë 50 milionë dollarë siguri kibernetike nga Shtetet e Bashkuara

Foto: al.usembassy.gov

Në një konferencë mbi sfidat e sigurisë kibernetike që po mbahet në Tiranë, ambasadorja e SHBA-së Yuri Kim u ndal në ndihmën që SHBA i ka ofruar qeverisë shqiptare për t'iu përgjigjur së bashku sulmeve nga Irani.

- SHBA punoi me Shqipërinë, së bashku me aleatët tanë, për t'iu përgjigjur sulmeve kibernetike nga Irani. Është e qartë se Shqipëria dhe Shtetet e Bashkuara duhet të identifikojnë një mbrojtje të përbashkët. Për Shqipërinë, mbështetja për mbrojtjen kundër sulmeve kibernetike shkon në një total prej 50 milionë dollarësh. Ky është vetëm fillimi i ndihmës dhe nuk është plotësia e saj. Ne nuk mund t'ju mbrojmë, por jemi pranë jush për t'ju ndihmuar, tha Kim, transmeton Top Channel.

Nga ana e tij, ministri i Brendshëm Bledi Cucci konfirmoi se Shqipëria është shënjestër e hakerëve, duke paralajmëruar rritje të investimeve në mbrojtjen kibernetike.

– Kjo në vetvete është një sfidë e vazhdueshme e epokës së re, me të cilën do të na duhet të përballemi. Duke qenë se ne kemi punuar vazhdimisht për t'i bërë sistemet tona më efikase për të kursyer kohën e qytetarëve, ne kemi barrën e rëndë të ngritjes së të gjitha lehtësive të nevojshme për sigurimin e të dhënave. Për t'i shërbyer sa më mirë qytetarëve, por edhe për të ndihmuar institucionet e tjera në vend, si ato të drejtësisë, policia e shtetit po modernizohet vazhdimisht nëpërmjet përshtatjes së teknologjisë dhe sistemeve inovative dhe është e bindur se vendet e vogla si Shqipëria mund të bëjë hapa epokale vetëm duke shfrytëzuar avantazhet e krijuara nga teknologjia, tha ai.

Për Ministren e Evropës dhe Punëve të Jashtme, Olta Dzachka, sulmi kibernetik i 15 korrikut të vitit të kaluar është një nga ngjarjet më të rënda të përjetuara nga Shqipëria.

- Është një akt i agresionit të paprovokuar shtetëror ndaj një vendi të pavarur dhe sovran. Nëse sulmi do të kishte qenë i suksesshëm, pasojat për qytetarët shqiptarë do të ishin të mëdha, vlerësoi ajo.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës