Al-Kalaifi i ofron Mbape të drejtojë projektin e PSG-së vetëm për të qëndruar në Paris

Killian Mbape para vendimit nëse do të qëndrojë në radhët e PSG-së / foto: EPA-EFE / CHRISTOPHE PETIT TESSON

Drejtuesit e PSG-së nuk heqin dorë nga synimi për të mbajtur Killian Mbape në “Parkun e Princave” dhe për këtë janë gati për një lëvizje të pabesueshme, për të lejuar që sulmuesi i madh të ketë kontrollin e plotë të projektit futbollistik.

Kontrata e ndërkombëtarit francez skadon në fund të sezonit dhe skadon në fund të sezonit dhe raportohet se ai është gati të nënshkruajë me Real Madridin, por gjashtë javë para se të bëhej lojtar i lirë, PSG i ofroi atij një kontratë të bujshme.

Gjegjësisht, gazetarët e emisionit spanjoll “El Chiringito” pohojnë se presidenti i PSG-së, Nasser Al-Kelaifi, dyshohet se i ka ofruar Mbape-s të jetë “kreu i projektit”.

Kjo do të thoshte se Mbape ka mundësinë të zgjedhë trajnerin e “shenjtorëve” por edhe të ketë fjalën e fundit në sjelljen e lojtarëve të rinj. Mbape do të kishte të njëjtin ndikim si Messi në vitet e fundit në Barcelonë, kur drejtuesit e skuadrës katalanas konsultoheshin me argjentinasin për çdo përforcim.

Pavarësisht ndikimit të madh në politikën e transferimeve, PSG i ofron Mbape një kontratë të re me të cilën sulmuesi do të fitojë 56 milionë euro në vit dhe vetëm për nënshkrimin e kontratës duhet të marrë një bonus prej 100 milionë eurosh të pabesueshme.

Mediat spanjolle shkruajnë se Mbape tashmë ka rënë dakord për të gjitha detajet me Real Madridin dhe se nuk ka asnjë shans për të nënshkruar kontratë të re me PSG. Ata shkruajnë gjithashtu se Mbape do ta shpallë zyrtarisht vendimin e tij pas ndeshjes finale në Champions League më 28 maj, në të cilën do të takohen Real Madrid dhe Liverpool.

Video e ditës