Dy zjarre të mëdha pyjore aktive në Greqi, fshatra dhe një hotel u evakuuan

Zjarrfikës nga Rumania në Athinë, Greqi
Zjarrfikësit nga Rumania mbërritën në Athinë, Greqi / 2 korrik 2022 / EPA-EFE/ORESTIS PANAGIOTOU

Gjatë natës mbi 200 zjarrfikës kanë luftuar me flakët në dy lokacione të ndryshme, në Greqinë qendrore dhe në Peloponez, pas zjarreve që kanë shpërthyer dje dhe janë ende aktive, ndërsa për masa paraprake janë evakuuar fshatrat dhe një hotel, njoftoi korrespondenti i MIA-s. nga Athina.

Beteja me elementin e zjarrtë vijon mëngjesin e sotëm, zjarret janë shuar nga ajri me avionë dhe helikopterë.

Një zjarr është në Greqinë qendrore pranë qytetit të Itea dhe përmes numrit të urgjencës 112, banorëve në pjesën veriore të qytetit u kërkua të evakuohen mbrëmjen e djeshme.

Në zjarrin e dytë pranë Kranidit në Peloponez, situata është përmirësuar mëngjesin e sotëm, megjithëse zjarri ende nuk është lokalizuar dhe mbrëmë janë evakuuar turistët që qëndronin në një hotel të madh dhe luksoz.

Burimi: MIA

Zjarrfikësit nga gjashtë vende evropiane do të ndihmojnë në Greqi këtë verë në mbrojtjen dhe shuarjen e zjarreve

Video e ditës