Aktorja Amy Schumer zbuloi se ka sindromën e Cushing: Ndihem e rilindur pasi mora diagnozën

Foto: EPA-EFE / DAVID SWANSON

Aktorja dhe humoristja Amy Schumer ajo u diagnostikua me sindromën Cushing, një sëmundje e rrallë e shkaktuar nga efektet afatgjata të niveleve të ngritura të hormonit kortizol, shpesh të shoqëruar nga diabeti, hipertensioni dhe osteoporoza.

Sindroma e Cushing mund të dëmtojë ndjeshëm cilësinë e jetës së pacientit, gjë që ndodhi pikërisht me Amy-n. Gjegjësisht, në fillim të këtij muaji ajo ishte e ftuar në emisionin e Jimmy Fallon, pas së cilës shumë komentuan në rrjetet sociale se pamja e saj kishte ndryshuar dhe se shfaqej shumë e fryrë.

Amy u përgjigj duke thënë se kishte disa "gjëra mjekësore dhe hormonale" që po ndodhin në botën e saj tani, por shtoi se ajo ishte mirë. Aktorja më pas zbuloi diagnozën e saj në gazetën "News Nat Nois" e Jessica Yellin.

Në bisedën e sinqertë, Amy thotë se ndihet "e rilindur" që kur u diagnostikua, pas një serie të pasigurt testesh për të përcaktuar se çfarë po ndodh me të.

“Të zbulosh se kam një lloj Cushing që do të zgjidhet vetë dhe se jam i shëndetshëm...Ishte lajmi më i mirë që mund të imagjinohet. Kanë qenë disa javë të çmendura për mua dhe familjen time”, tha aktorja.

Ajo shtoi se ndihej e motivuar për të zbuluar diagnozën për publikun në mënyrë që të avokonte për shëndetin e grave.

“Kritika ndaj trupave tanë vazhdimisht në ndryshim është diçka me të cilën jam marrë për një kohë të gjatë dhe jam dëshmitar i saj. Unë me të vërtetë dua që gratë ta duan veten dhe të jenë të pamëshirshme kur luftojnë për shëndetin e tyre në një sistem që zakonisht nuk u beson atyre”, përfundoi Amy.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës