Nëse më ndalojnë veprimet politike, do të formoj Shoqatën për Pavarësinë e Rs

Milorad Dodik / Foto: EPA-EFE / SZILARD KOSZTICSAK

Presidenti i Republikës Srpska Milorad Dodik tha se do të formojë një shoqatë për pavarësinë e Republikës Srpska, nëse Gjykata e Bosnjës dhe Hercegovinës e dënon për moszbatimin e vendimeve të përfaqësuesit të lartë dhe e ndalon nga aktiviteti politik.

“Ata mendojnë se Milorad Dodik do të ndalohet nga puna politike? Gjysma e tyre këtu në Federatën e Bosnje-Hercegovinës e presin këtë”, u tha Dodik gazetarëve pas seancës së sotme në Gjykatën e Bosnjë-Hercegovinës.

Ai shtoi se nëse i ndalohet aksioni politik, “ai do të lirohet vetëm nga përgjegjësia publike si president i republikës”.

Dhe pastaj, kur të më ndalojnë, do të formoj një shoqatë për pavarësinë e Republikës Srpska”, ka theksuar ai.

Në Gjykatën e Bosnjës dhe Hercegovinës, sot u mbajt seanca dëgjimore për Presidentin e Republikës Srpska Milorad Dodik dhe ud. drejtorit të Gazetës Zyrtare të RS-së, Millosh Lukiq, për moszbatimin e vendimeve të përfaqësuesit të lartë ndërkombëtar në vend, Christian Schmidt.

Pas seancës, Dodik deklaroi se “as që ka filluar gjykimi” pasi mbrojtja e tij ka paraqitur kërkesë në Gjykatën e Bosnjë-Hercegovinës për transferimin e gjykimit në Gjykatën e Shkallës së Parë në Banja Luka.

"Gjykata e Bosnjë dhe Hercegovinës vendosi të mos e pranojë atë kërkesë, por tha se kemi tre ditë për të apeluar," tha ai.

Dodik vlerësoi se procesi ndaj tij është një “proces politik”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës