Ahmeti thotë se nuk u dërgua në Hagë sepse “lufta e tij ishte e drejtë”

Ali Ahmeti, kryetar i BDI-së/Foto. MPB

“Shqiptari është ai që merr vendime dhe ai është faktori në këtë vend”, tha sonte lideri i BDI-së. Ali Ahmeti, në një tubim feste në fshatin Zhelinë të Tetovës, sipas TV "Klani".

Ahmeti para të pranishmëve tha se në bisedat me politikanët maqedonas u ka thënë se “maqedonasit kanë qenë vasalë të Beogradit deri në vitin 1990”.

Ai shtoi se tashmë “Shqiptari është ai që është faktori dhe që merr vendimet në shtet, duke aluduar për numrin e madh të shqiptarëve në poste të larta shtetërore.

- Shqiptari është ai që merr vendime dhe ai është faktori në këtë vend: Bujar Osmani na përfaqëson në OSBE, Ministri i Financave na bën krenar në Bankën Sveska, edhe ministrat Naser Nuredini, Kreshnik Bekteshi apo Artan Grubi. .. Sa më shumë vlera të instalojmë, aq më shumë armiq krijojmë. Mickoskit nuk i pëlqen kjo dhe e di pse - Unë nuk shkova në Hagë, sepse lufta ime ishte e drejtë, ndaj të mos më përgjigjet Mickoski me kallashnikov! Luftën e ka parë vetëm në televizor dhe unë kam nënshkruar marrëveshje ndërkombëtare me NATO-n, Amerikën dhe Evropën”, u tha Ahmeti banorëve të Zelinos.

Ndryshe nga pretendimi i Ali Ahmetit për "luftë e drejtë", e vetmja arsye që ai dhe bashkëpunëtorët e tij nuk u mbajtën përgjegjës në Hagë ishte pazari politik me qeverinë e Nikolla Gruevski, kur ai dhe anëtarë të tjerë të kryesisë së BDI-së u akuzuan për krime lufte në konfliktin e vitit 2001, por të ashtuquajturat. “Çështjet e Hagës” janë kthyer nga Haga, për t'u vendosur nga drejtësia vendase. Në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë janë trajtuar lëndët “Udhëheqja e ONA”, “Pa falur”, “Mavrovski prajedare” dhe “Lipkovska brana”, por në vitin 2008 janë kthyer në juridiksionin e gjykatave maqedonase.

Është ndjekur penalisht vetëm rasti “Punëtorët e Mavrovës” (në të cilin anëtarë të Ushtrisë Çlirimtare Popullore të atëhershme (ONA/UÇK) rrëmbyen dhe torturuan punëtorët e ndërmarrjes ndërtimore “Mavrovë”, duke gdhendur me thika letra nga emrat e kufomave), por në Shtator 2009 Gjykata Penale liroi të gjithë të akuzuarit për keqtrajtim të punëtorëve maure nga konflikti i vitit 2001, pasi Prokuroria hoqi dorë nga ndjekja penale.

Në vitin 2011, u miratua interpretimi autentik i nenit 1 të Ligjit për Amnistinë, me të cilin autorët e krimeve të luftës në katër rastet e Hagës u amnistuan, pavarësisht se sipas të drejtës ndërkombëtare, rastet e krimeve kundër njerëzimit nuk kanë statut. kufizimet dhe kryerësit nuk mund të amnistohen. Sipas regjistrimeve të publikuara të bisedave të përgjuara mes zyrtarëve të asaj kohe, amnistia e paligjshme është bërë nga qeveria e Gruevskit për shkak të mbijetesës së koalicionit të tij me BDI-në, pra praktikisht për shkak të qëndrimit në pushtet.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës